Niebawem wejdzie w życie znowelizowana ustawa - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Nowe przepisy zawierają nowe regulacje dotyczące m.in. sposobu naliczania i wysokości opłat za udostępniane materiały geodezyjne oraz konieczności zgłaszania robót geodezyjnych i zmian w ewidencji gruntów.
Potrzeba nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego wynika z opublikowanego w dniu 11 lipca 2013 r. wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 r. (sygn. akt K 30/12), zgodnie z którym przepis upoważnienia ustawowego dotyczący określenia opłat za czynności „związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz związane z prowadzeniem krajowego systemu informacji o terenie, za udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego” traci moc z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku - z dn. 12 lipca 2014 r.
W celu zapobieżenia powstaniu luki w prawie oraz zapewnienia wykonania powyższego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzono do nowelizacji kompleksową regulację dotyczącą opłat za udostępnianie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Największe zmiany dotyczyć będą:
- Sposobu naliczania i wysokości opłat za udostępniane materiały geodezyjne. Ceny dla większości zamawiających wzrosną. Ceny będą również podlegały corocznej waloryzacji. Zamiast rachunków będzie wydawany Dokument Obliczenia Opłaty.
- Konieczne będzie zgłaszanie robót geodezyjnych dotyczących wyznaczenia sieci uzbrojenia podziemnego i tyczenia obiektów budowlanych.
-
Właściciele nieruchomości mają obowiązek, w ciągu 30 dni od zaistnienia zmian dotyczących ewidencji gruntów i budynków, zawiadamiać organ prowadzący ewidencję.
W przypadku uchylania się od tego obowiązku może nastąpić egzekucja tego obowiązku w drodze wykonania zastępczego. - Nie będzie konieczności uzgadniania sieci uzbrojenia podziemnego na naradach koordynacyjnych w stosunku do sieci położonych w granicach działki budowlanej oraz przyłączy.
- Oprócz danych adresowych budynków numery porządkowe będzie można nadawać na parkingi, wejścia do parków i ogrodów, miejsc zorganizowanego wypoczynku lub działalności gospodarczej.
W związku z wejściem w życie ustawy bez vacatio legis oraz brakiem nowych przepisów wykonawczych, w pierwszych dniach obowiązywania ustawy, to znaczy od 12 lipca 2014 r., może wydłużyć się okres oczekiwania na zamawiane materiały w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Za wszelkie możliwe utrudnienia z góry przepraszamy.
Pełny tekst ustawy można znaleźć pod adresem:
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/897