Młodzież opowiedziała o swoich wakacjach

26 sierpnia 2014, 13:02

Wychowankowie jaworznickich rodzin zastępczych odwiedzili dzisiaj Prezydenta Miasta Pawła Silberta, aby opowiedzieć o swoich wrażeniach z wakacji na Węgrzech. Ich pobyt odbył się w ramach letniej wymiany młodzieży od lat realizowanej pomiędzy Jaworznem a Szigethalom - naszym węgierskim miastem partnerskim.

- Pierwsze pięć dni to pełen wrażeń pobyt w gospodarstwie agroturystycznym zlokalizowanym w niewielkiej miejscowości Bonnya. Wieś znajduje się na południe od Balatonu, więc jak łatwo się domyślić, to właśnie największe jezioro Węgier było celem pierwszej wycieczki - mówi Mariola Zych-Walaszczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która była jednym z opiekunów młodzieży na Węgrzech. - Nie mogliśmy także ominąć miejscowości Tihany, której centrum stanowi opactwo benedyktyńskie z XI wieku, ani kąpieliska w Balatonlelle. Ogromną frajdą była wizyta w parku wodnym w Kaposvár. Młodzież miała również okazję odwiedzić, będące popularnym celem pielgrzymek, sanktuarium w Andocs.

Kolejne cztery dni to pobyt w samym Szigethalom, położonym na rzecznej wyspie pomiędzy dwiema odnogami Dunaju. „Perła wyspy Czepel”, nie tylko zachwyciła wspaniałą przyrodą, ale także zaoferowała możliwość odwiedzenia Parku Emese - niezwykłej osady Wikingów, gdzie poza poznaniem ich kultury i zwyczajów każdy mógł poćwiczyć strzelanie z łuku. Ponadto pobyt wychowankom rodzin zastępczych wypełniły min. warsztaty rękodzieła w muzeum Szigethalom, udział w konkursie gotowania tradycyjnego leczo, zabawa w interaktywnym centrum nauki, wizyta w oceanarium w Budapeszcie oraz wieczorne zwiedzanie stolicy Węgier.

- Co szczególnie istotne, wyjazd ten dał nam także możliwość przyjrzenia się funkcjonowaniu wychowanków rodzin zastępczych w sytuacjach, w jakich nie widujemy ich na co dzień. Mogliśmy dostrzec ich mocne i słabsze stron, co pozwoli nam w przyszłości zapewnić im bardziej adekwatne wsparcie - mówi Mariola Zych-Walaszczyk. - Dodatkowo była to także szansa na atrakcyjny wyjazd dla osób, które być może nigdy nie miałyby takiej okazji. Dzięki wycieczce młodzież miała okazję odpocząć, poznać kulturę innego kraju, nawiązać nowe przyjaźnie i znajomości, a także skorzystać z dobrodziejstw przebywania z rówieśnikami będącymi w podobnej sytuacji życiowej. Dlatego jednocześnie składamy serdeczne podziękowania władzom miasta za możliwość skorzystania przez podopiecznych MOPS w Jaworznie z atrakcji jaką niewątpliwie była  letnia wymiana młodzieży - dodaje Mariola Zych - Walaszczyk.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek