Pozornie niegroźne ukąszenie kleszcza często bywa lekceważone, nie każdy jednak wie, że może ono być przyczyną poważnej choroby - boreliozy. Jak podają statystyki z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na tą niebezpieczną chorobę. Dlatego w mieście już po raz kolejny organizowane są bezpłatne badania dla wszystkich, którzy byli lub podejrzewają, że mogli zostać ugryzieni przez kleszcza. Badaniem objętym zostanie tysiąc osób.
- Wiele osób lekceważy fakt ugryzienia przez kleszcza, nie zdając sobie sprawy, jak poważne niesie to za sobą konsekwencje - mówi Elżbieta Galas z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. - Choroba jest bardzo groźna i może ujawnić się dopiero po kilku latach, dlatego już dziś zachęcamy do skorzystania z organizowanych przez miasto bezpłatnych badań.
Jaworznianie będą mogli skorzystać z badania już od 1 października. Wcześniej ze względu na ograniczoną liczbę badań, trzeba będzie się zarejestrować. Badanie będzie polegało na pobraniu próbki krwi w celu oznaczenia swoistych przeciwciał klasy IgM oraz IgG. W pierwszym etapie metodą testu ELISA, w drugim metodą testu Western-blot. Drugi etap badań dotyczyć będzie tylko osób, u których wynik badania wykonany testem ELISA jest dodatni lub wątpliwy.
Rejestracja osób chętnych odbywać się będzie telefonicznie lub osobiście od 29 września w trzech przychodniach Zespołu Lecznictwa Otwartego. Decydować będzie kolejność zgłoszeń!
Lista przychodni Zespołu Lecznictwa Otwartego, w których będą wykonywane badania:
-
"Leopold"
ul. Grunwaldzka 235, rejestracja telefoniczna: 32 616 32 88
Godziny pracy: poniedziałek - piątek: 7.00 - 18.00 -
"Kościuszko"
Plac Górników 5a, rejestracja telefoniczna: 32 750 17 86, 32 616 32 61
Godziny pracy: poniedziałek - piątek: 7.00 - 18.00 -
"Podwale"
ul. Nosala 5, rejestracja telefoniczna: 32 616 36 88, 32 616 35 65
Godziny pracy: poniedziałek-piątek: 7.00-18.00
***
Borelioza nazywana też bywa krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. To wyjątkowo groźne schorzenie przenoszone zazwyczaj przez kleszcze jest jednym z głównych powodów nasilenia się epidemii chorób przewlekłych obserwowanych na całym świecie. Jej przebieg można podzieli na trzy etapy.
Etap infekcji zlokalizowanej:
- rumień wędrujący - w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się rumieniowa zmiana na skórze (często przemieszczająca się obwodowo); występuje nie we wszystkich przypadkach choroby,
- naciek limfocytarny - może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, wygląda jak "banieczka" wypełniona płynem zawierającym borrelie. Wygląd zbliżony do odcisku, lecz występuje w miejscach zazwyczaj nie narażonych na odciski (np. płatki uszu),
- objawy grypopodobne.
Etap infekcji rozproszonej:
- nawracające dolegliwości stawowe,
- objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych,
- zapalenie mięśnia sercowego.
Etap infekcji przewlekłej:
- niedowład, porażenie nerwów obwodowych,
- zaburzenia czucia,
- zaburzenia psychiczne,
- zaburzenia pamięci,
- zanikowe zapalenie skóry,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- przewlekłe zmęczenie.
Więcej na temat choroby na www.borelioza.org