Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego

15 września 2014, 14:15

Już w najbliższą niedzielę, 21 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym odbędą się uroczystości upamiętniające 96. rocznicę Polskiego Lotnictwa Wojskowego i XV-lecie Kaplicy Lotników - swoistej izby tradycji i pamięci. Obchody połączone będą z piknikiem w Parku im. Lotników Polskich. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej.

Oto szczegółowy program uroczystości:

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym, 21 września, godz. 12.00:

• koncelebrowana Msza Święta z ceremoniałem wojskowym,
  • wniesienie do NEKROPOLII urny z ziemią z mogił Lotników Polskich z Kanady,
  • przekazanie precjozów do Kaplicy Lotników,
  • odsłonięcie - poświęcenie tablic pamiątkowych: mjr pil. Antoniego Tomiczka KW ; płk. pil. Camillo Periniego VM w XV-lecie  Kaplicy pw. MATKI BOŻEJ LORETAŃSKIEJ - Patronki Lotników - KAPLICY PAMIĘCI NARODU.

Piknik Lotniczy w parku im. Lotników Polskich - Jaworzno - Osiedle Stałe, 21 września (niedziela) godz. 10.00-17.00:

• powitanie mieszkańców i gości,
  • koncert orkiestry wojskowej,
  • występ Zespołu Wojskowego "CZASZA",
  • pokaz 6. Brygady Powietrznodesantowej: statyczny uzbrojenia, układanie spadochronów, walki wręcz;
  • stoiska: promujące NSR i służbę w Wojsku Polskim - Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych - Dęblin, Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania- Kraków, Muzeum Sił Powietrznych - Dęblin; 8. Bazy Lotnictwa Transportowego - Kraków, WSzW Katowice;
  • przeloty statków powietrznych;
  • program MCKiS oraz Teatru Sztuk;
  • atrakcje dla dziec;
  • prezentacje tematyczne Zakładów Zbrojeniowych, Policji;
  • promocja nowego placu zabaw dla dzieci z elementami lotniczymi;
  • stoiska konsumpcyjne;
  • grupy rekonstrukcji historycznych.

Pozostałe uroczystości:

19 września (piątek), Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie:

• 11.00 - "Dlaczego samolot lata?" - wykłady i warsztaty Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie dla najmłodszych;
  • 14.00 - August Hlond. Prymas z Mysłowic (1881-1948) - wernisaż wystawy Muzeum Miasta Mysłowice. Wykład wprowadzający "Matka Boża Patronką Lotników - Ks. Kardynał A. Hlond Wielki Orędownik Matki Bożej" - ks. dr Lucjan Bielas;
  • 14.00 - Koronowane Madonny Polski - wernisaż wystawy ikon Agaty Macugi.

20 września br. (sobota), Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie, godz. 17.00:

• Benefis Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej i gen. broni dr hab. pil Ryszarda Olszewskiego;
  • promocja książki p. Iwony Walentynowicz pt. "PREZYDENTOWA KAROLINA KACZOROWSKA";
  • projekcja filmu "CHOPIN - The Space Concert” z prelekcją wprowadzającą  reżysera/pil. Adama Ustynowicza (ex Wiceprezydenta CASI FAI  tj. Komisji Sportu Lotniczego FAI).