Prezydent popiera mieszkańców Niedzielisk

16 września 2014, 15:45

Dzisiaj Prezydent Miasta rozstrzygnął przetarg na zaprojektowanie obwodnicy Niedzielisk. Wykonawcą będzie tyska firma Drocad, która w ciągu roku za 230 tys. zł opracuje pełną dokumentację budowlano-wykonawczą dla tej drogi. Nowa trasa finalnie ma zastąpić ul. Szczakowską. Po zbudowaniu obwodnicy Niedzielisk ul. Szczakowska stanie się wyłącznie drogą dojazdową do zbudowanych przy niej domów.

Z rozmów jakie w pierwszym kwartale tego roku prowadził prezydent Paweł Silbert podczas spotkań z mieszkańcami Niedzielisk i Długoszyna wynikało, że głównym problemem tych dzielnic jest nadmierny ruch samochodów na ul. Szczakowskiej.

- Wtedy powstał pomysł kompleksowego remontu tej drogi. Okazało się jednak, że modernizacja nawierzchni nie ograniczy transportu kołowego na tej trasie, a dużo lepszym rozwiązaniem będzie budowa nowej obwodnicy - tłumaczy prezydent Paweł Silbert.

Kwestie budowy drogi alternatywnej do ul. Szczakowskiej już podczas dyskusji z Prezydentem Miasta podnosili niektórzy jaworznianie mieszkający przy tej ruchliwej drodze oraz działkowcy. W toku przygotowywania się do zaplanowanego remontu, zasadność przeprowadzenia szerszej inwestycji wskazali także inżynierowie ruchu. Z ich doświadczenia wynika bowiem, że remont ulicy Szczakowskiej w najmniejszy sposób nie usunąłby problemu jej mieszkańców, czyli nadmiernego ruchu pojazdów. Wręcz odwrotnie - zmodernizowana nawierzchnia to wyższy komfort jazdy, a co za tym idzie wzmożony ruch samochodów m.in. ciężarowych.

Opierając się na tych ekspertyzach prezydent Silbert zdecydował, że problem należy usunąć kompleksowo poprzez kameralizację ul. Szczakowskiej, co możliwe będzie po stworzeniu nowej drogi. Docelowo, po uruchomieniu obwodnicy, ul. Szczakowska będzie służyła głównie do ruchu dojazdowego do posesji. Ruch towarowy i tranzyt wewnętrzny zostanie natomiast skierowany na nową trasę, która zostanie zaopatrzona w urządzenia ograniczające hałas i wibracje oraz będzie przebiegła poza obszarami zamieszkania oraz znajdującymi się w tej okolicy terenami ogrodów działkowych.

- Prace nad obwodnicą zaczęły się w 2011 roku, kiedy odcinek łączący "cygaro" na Kantym z projektowanym rondem na Chropaczówce był analizowany podczas nowej edycji Studium Komunikacyjnego. Z modelu ruchu, który wówczas powstał wynika, że nowa droga przejęłaby praktycznie cały ruch do północnych osiedli - wyjaśnia Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich. - Skróciłby się nie tylko czas przejazdu i długość jazdy, ale przede wszystkim  nowa droga odciążyłaby całkowicie ul. Szczakowską.

W 2012 roku została zlecona dokumentacja koncepcyjna dla odcinka. Projektanci wykonali pięć wariantów węzła na Kantym. Najbardziej optymalne ruchowo rozwiązanie zostało skierowane do wykonania programu-funkcjonalno użytkowego. Powstał on w roku ubiegłym.

Na 2014 rok zaplanowana była przebudowa ul. Szczakowskiej, jednak z powodu obcięcia funduszy Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych środki na remont Szczakowskiej nie dotarły w wysokości i w terminie umożliwiającym realizację tego zadania w tym roku. Prezydent podjął wobec tego decyzję o przyspieszeniu realizacji węzła Kanty i obwodnicy Niedzielisk.

- Głównym powodem tej decyzji jest stanowisko mieszkańców ul. Szczakowskiej, dla których największym problemem nie jest stan ulicy, ale nadmierny ruch pojazdów. Pamiętajmy, że remont Szczakowskiej nie rozwiązałby problemu dużej ilości samochodów, hałasu i spalin - dodaje prezydent Silbert.

Samorząd konsekwentnie usuwa poza obszar zabudowy mieszkaniowej główne trasy transportu samochodowego. Problem ul. Szczakowskiej zostanie dzięki obwodnicy Niedzielisk całkowicie zlikwidowany. W osiedlu poprawi się bezpieczeństwo i jakość życia, zaś mieszkańcy osiedli północnych uzyskają polepszony dojazd nową drogą. Budowa Obwodnicy Niedzielisk będzie możliwa w 2016 roku.