Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Podsumowano projekt kanalizacyjny

18 września 2014, 10:19

Niezwykła w swojej formie konferencja odbyła się 17 września w Jaworznie. Wszystko za sprawą zakończenia I fazy jaworznickiego projektu kanalizacyjnego. Podczas konferencji uczestnicy mogli posłuchać nie tylko o tym, jak przebiegały roboty budowlane, ale także skorzystać z branżowych atrakcji - mobilną kamerą można było zajrzeć do wnętrza rur kanalizacyjnych, a także zobaczyć pracę małż, które stoją na straży jakości jaworznickiej wody.

Swoją obecnością konferencję uświetnili przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Warszawy oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także władze miasta. Całą konferencję otworzył Prezes MPWiK Józef Natonek. Podczas konferencji przedstawiciele zaproszonych instytucji, wspólnie budowali na scenie instalację kanalizacyjną - każdy z gości miał za zadaniem połączyć "swoją rurę” w jeden, szczelny układ. Rury symbolizowały wkład i zaangażowanie poszczególnych jednostek w jaworznicki projekt, a powstała instalacja nowy układ sanitarny.   

- Dziś niespełna po trzech latach pracy należy powiedzieć, że pierwsza  faza projektu "Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna” zakończyła się sukcesem. Wszystkie zaplanowane kontrakty zostały zrealizowane w terminie. Miasto posiada nowe ujęcie wody pitnej, a obecnie mocno pracujemy nad uzyskaniem efektu ekologicznego, a dokładniej nad podłączeniem na preferencyjnych warunkach 13 tysięcy mieszkańców. Pierwsza faza jest o tyle ważna, gdyż pozwala miastu wypełnić unijne dyrektywy. Otwiera ona także drzwi do kolejnych działań kanalizacyjnych w mieście, które - jak wiemy - już teraz są realizowane - mówił podczas konferencji Józef Natonek, prezes MPWiK.

Wartość całego projektu "Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno - faza I” zamknęła się w kwocie ponad 119 mln zł brutto, z czego 65 mln zł stanowiła dotacja z Funduszu Spójności, a blisko 17 mln pożyczka z WFOŚiGW. Resztę stanowił wkład własny gminy oraz spółki wodociągowej. W ramach inwestycji oprócz nowego ujęcia wody pitnej Piaskownia w czterech osiedlach Jaworzna: Górze Piasku, Długoszynie, Pieczyskach i Ciężkowicach, powstało ok. 86 km kanalizacji dla 3 tysięcy gospodarstw domowych.  

Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób i instytucji, dziś Jaworzno może pochwalić się nowym ujęciem wody pitnej, a także nowoczesną siecią kanalizacyjną w czterech północnych dzielnicach. Na tym jednak starania miasta się nie kończą. W planach są kolejne projekty kanalizacyjne, tym razem dla osiedli Jeleń i Dąbrowa Narodowa. W 2015 roku MPWiK ma przygotować dokumentację projektową na budowę sieci sanitarnej w osiedlu Byczyna. Jest szansa aby środki na jej realizację pozyskać z Nowej Perspektywy Unijnej 2014 - 2020.

- Byłby to kolejny milowy krok dla Jaworzna. Kanalizacja w tej części miasta jest szczególnie wyczekiwana przez mieszkańców. I nad tym pracujemy - mówił o planach kanalizacyjnych prezydent Paweł Silbert.

Podczas podsumowania największej w mieście inwestycji kanalizacyjnej, można było podziwiać nie tylko zrealizowane roboty kanalizacyjne, ale także "wodociągowe celebrytki" - małże słodkowodne, które stoją na straży jakości wody - m.in. na nowym ujęciu Piaskownia. System kontroli, jakości wody SYMBIO, który bazuje na naturalnej reakcji małży na zanieczyszczenie wody, został uznany za nowatorski. Małże wykonują bardzo odpowiedzialną pracę, a co ważne mogą pra­cować 24 go­dziny na dobę.

Na kolejnym stoisku na zaproszonych gości czekał łazik kanalizacyjny - fotoreporter (Tele)wizji wodociągowej. To pracownik do zadań specjalnych, który wejdzie wszędzie, by pozyskać materiał filmowy o stanie technicznym kanalizacji.

- Na konferencję podsumowującą działania związane z realizacją milionowego projektu, którego celem było stworzenie dla miasta niezależności pod względem produkcji i dostaw wody pitnej, a także stworzenie możliwości korzystania z kanalizacji dla blisko 13 tysięcy mieszkańców, przybyło ponad 60 osób. Dodamy także, że cała zbudowana podczas konferencji instalacja zadziałała, tak jak nowa miejska sieć - mówi Sławomir Grucel, rzecznik prasowy MPWiK.   

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek