Młodzieżowa Rada Miasta - tuż przed wyborami

13 października 2014, 09:44

Bez wątpienia jaworznickiej młodzieży nie brakuje zapału i pracowitości. Dowodem na to jest Młodzieżowa Rada Miasta, którą postanowili utworzyć uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Jaworzna. Powołanie tego organu wymagało dużego nakładu pracy i samozaparcia od młodych ludzi, ale wysiłek nie poszedł na marne i już niebawem - 24 października w jaworznickich placówkach oświatowych odbędą się wybory, które wyłonią Młodzieżową Radę Miejską. Jeśli jesteś uczniem gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej i zależy Ci na aktywnym uczestnictwie w budowaniu sprawnego, dobrego i przyjaznego wszystkim mieszkańcom Jaworzna - zgłoś swoją kandydaturę i weź udział w wyborach i zostań radnym Młodzieżowej Rady Miejskiej.

- Powołanie Młodzieżowej Rady Miasta wynika z założenia, że dobrze działające państwo i samorząd możliwe są jedynie wtedy, gdy obywatele bez względu na ich wiek są zainteresowani sprawami publicznymi. Jest to także doskonały sposób, aby zainteresować młodzież sprawami lokalnymi i systematycznie angażować ją w życie naszej społeczności - tłumaczy Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. - Młodzieżowa Rada Miasta pomoże również kształtować kompetencje obywatelskie młodych ludzi, pokaże jak podejmować ważne decyzje dla mieszkańców na poziomie lokalnym, ale przede wszystkim pozwoli współdecydować o kwestiach ważnych dla młodzieży. Musimy pamiętać, że aktywne uczestnictwo młodych ludzi w decyzjach i przedsięwzięciach na szczeblu lokalnym jest niezbędne, jeżeli chcemy budować społeczeństwo bardziej demokratyczne, solidarne i kompetentne.

MŁODZIEŻOWA RADA MIEJSKA - KRÓTKIE VADEMECUM

1. Czym jest Młodzieżowa Rada Miasta?

Młodzieżowa Rada Miasta jest apolitycznym organem reprezentującym młodzież zamieszkałą na terenie Jaworzna. Ma ona charakter konsultacyjny, a podstawą jej działalności jest praca społeczna Radnych.

2. Jakie są cele jej działania?

Cele rady to :

• rozpowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o działalności samorządu terytorialnego
  • integrowanie środowisk młodzieżowych
  • zachęcanie młodzieży do uczestnictwa w życiu publicznym
  • współpraca środowisk młodzieżowych z organami samorządu miasta
  • rozwiązywanie lokalnych problemów młodych ludzi

3. Kto może zostać radnym?

Radnym może zostać uczeń gimnazjum (po uzyskaniu promocji do II klasy) oraz uczeń szkoły ponadgimnazjalnej.

4. Kto może wybierać radnych?

Głosować w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej mogą wszyscy uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

5. Ile trwa kadencja?

Kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej trwa rok.

KALENDARZ WYBORCZY

TERMIN DZIAŁANIE
do 14 października 2014r. zgłaszanie do szkolnych komisji wyborczych kandydatów na radnych
do 17 października 2014r. wywieszenie w okręgach wyborczych list kandydatów na radnych
22 października o 24:00 zakończenie kampanii wyborczej
24 października 2014 r. w godzinach 8:00 - 16:00 głosowanie
3 listopada 2014 r. ogłoszenie wyników wyborów
13 listopada 2014r. zwołanie inauguracyjnej sesji Młodzieżowej Rady Miasta

Wszelkie sprawy związane z wyborami koordynuje pełnomocnik ds. Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu - Zbigniew Mika.

Adres: Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie, Plac Górników 5, pok. 112
Adres mailowy: edukacja@um.jaworzno.pl lub  zbigniew.mika@um.jaworznp.pl
Telefon stacjonarny  bezpośredni: 32 618 17 62,
lub telefon: 32 618 17 61 (sekretariat wydziału).