Szansa na nowe mieszkania

19 września 2012, 14:26

Kto zamieszka w nowo powstałych blokach przy ul. Sportowej? Kiedy pierwsi lokatorzy będą mogli przeprowadzić się do nowych mieszkań? Jak nowe osiedle wpłynie na politykę mieszkaniową miasta? Na te i inne pytania odpowiada Tadeusz Kaczmarek - Zastępca Prezydenta Miasta.

Niedawno zakończyła się budowa nowych bloków mieszkalnych przy ul. Sportowej, ile mieszkań  powstało i kto w pierwszej kolejności będzie miał możliwość tam się wprowadzić?

W nowo powstałych budynkach Gmina będzie posiadała 102 lokale. Znaczna ich część, przeznaczona będzie dla mieszkańców osiedla Awaryjnego, gdyż bloki, w których obecnie zamieszkują, już wkrótce będą musiały ustąpić miejsca nowemu blokowi energetycznemu elektrowni. Jeżeli wszystkie procedury zostaną zakończone to pierwsi lokatorzy mogą zostać przekwaterowani już w październiku.

Co stanie się z pozostałymi mieszkaniami i kto będzie mógł w nich zamieszkać?

Pozostała część lokali zasili zasób mieszkaniowy Gminy. Przede wszystkim miasto ma możliwość zapewnienia lokum wszystkim 27 rodzinom, które decyzją Społecznej Komisji Mieszkaniowej zakwalifikowane zostały do przydziału mieszkania komunalnego, jest to także sposobność do poprawienia warunków życia osobom, które dziś zamieszkują lokale komunalne o złym stanie technicznym i chcieliby to zmienić.

No właśnie. Wśród mieszkańców zajmujących lokale komunalne zapewne są osoby, które chętnie zamieniłyby się na lokal w lepszej lokalizacji i o wyższym standardzie. Którzy z najemców zatem mogą strać się o zamianę lokalu?

Prezydent Miasta już od dłuższego czasu dostrzegał potrzeby najemców w  kwestii podwyższenia standardu lokali przez nich zajmowanych, dotychczas jednak mieliśmy ograniczone pole manewru w tym zakresie, ale mieszkania na Sportowej są okazją do takich działań. Wszyscy najemcy, którzy posiadają tytuł prawny do obecnie zajmowanego lokalu, w ciągu ostatnich pięciu lat nie zalegali z zapłatą należnych opłat, nie zakłócają porządku oraz mieszkają w lokalach o złym stanie technicznym, mogą składać wnioski. Dla takich rzetelnych najemców przygotowaliśmy około 20 mieszkań  przy ul. Sportowej.

Gdzie i w jakim terminie należy składać stosowne wnioski?

Mieszkańcy, którzy chcieliby dokonać zamiany lokalu  powinni zadeklarować to na piśmie do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w terminie do 31 października br. Weryfikacją złożonych deklaracji zajmie się Społeczna Komisja Mieszkaniowa.

A jakie kryteria brane są pod uwagę przy tworzeniu list oczekujących na przydział mieszkania komunalnego?

Jednym z podstawowych kryteriów jest powierzchnia dotychczas zajmowanego lokalu przypadająca na jednego lokatora, nie może być ona większa niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę. Kolejnym warunkiem  jest dochód nie przekraczający 1198,77 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 919,06 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Dodatkowymi  kryteriami są pełnoletność, brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, a także dana osoba musi przez pięć ostatnich lat mieszkać na terenie Gminy Miasta Jaworzna.