Wybory samorządowe 2014

10 listopada 2014, 09:43

fot. © 3desc - fotolia.com

Już w najbliższą niedzielę, 16 listopada odbędą się wybory samorządowe, podczas których mieszkańcy Jaworzna wybiorą przedstawicieli do rady miejskiej i sejmiku województwa śląskiego oraz prezydenta miasta. Głosować będzie można w godz. od 7.00 do 21.00.

Karty do głosowania będą miały kolor biały (rada miejska), niebieski (sejmik województwa śląskiego) oraz różowy (prezydent miasta) i będą formatu A4. Są one dostosowane do nakładek z alfabetem Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących. Swój głos oddajemy stawiając na kracie obok nazwiska dwie krzyżujące się ze sobą linie - np. znak "X". W sumie głosujemy trzy razy - jeden głos oddajemy na kandydata na prezydenta miasta, jeden na kandydata do rady miejskiej i jeden na kandydata do sejmiku województwa śląskiego.

Jaworzno - tak jak każda inna gmina - podzielone jest na tzw. obwody głosowania. Największy jest okręg nr 1 obejmujący Podłęże, Leopold, Gigant, Podwale, Warpie i Śródmieście - aż po Skałkę. Z tego okręgu mieszkańców w Radzie Miejskiej będzie reprezentowało 10 radnych. W skład drugiego siedmiomandatowego okręgu wchodzą osiedla Dobra, Szczakowa, Góra Piasku, Długoszyn, Osiedle Stałe, Dąbrowa Narodowa oraz Osiedle Awaryjne. Okręg nr 3 obejmuje Pszczelnik, Jeleń, Bory, Byczynę, Jeziorki, Wilkoszyn, Cezarówkę Górną i Dolną, Koźmin, Ciężkowice, Pieczyska i Starą Hutę. Stąd do Rady Miejskiej wejdzie 6 osób.

Wyborca może zagłosować tylko w lokalu wyborczym, który jest wyznaczony dla jego obwodu głosowania. W Jaworznie pracować będzie łącznie 46 komisji wyborczych. Na terenie naszego miasta część lokali wyborczych jest oczywiście dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę Kodeks wyborczy, co najmniej 1/5 lokali obwodowych komisji na terenie miasta powinna być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wymóg ten jest spełniony: na 44 stałe obwody głosowania, w mieście 10 jest dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.

Wykaz lokali wyborczych dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej. Tam również można znaleźć informację, które lokale dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni mogą również skorzystać w dniu wyborów z nieodpłatnego przejazdu wraz z opiekunem do lokalu wyborczego. Transport będzie dostępny od godz. 10.00 do 16.00, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr tel. 32 / 618 15 77. Chęć skorzystania z busa można zgłaszać w dniach poprzedzających głosowanie, a także w dniu wyborów w godz. od 10.00 do 16.00.