Pomoc dla najbardziej potrzebujących

25 listopada 2014, 08:50

Statystyki  są nieubłagane - w naszym kraju nie brakuje głodnych ludzi... Aby skutecznie zniwelować ten problem w Jaworznie, miasto prowadzi zdecydowane działania mające na celu pomoc najbardziej potrzebującym. W Jaworznie pomoc żywnościowa realizowana jest wielotorowo, szczególnie za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jednym z głównych sposobów niesienia realnej pomocy jest działalność Jadłodajni Miejskiej, której nadrzędnym celem jest zapewnienie wsparcia osobom w zakresie całodziennego wyżywienia. Jadłodajnia jest placówką gastronomiczną o charakterze otwartym - mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy, nie tylko ci wspomagani przez świadczenia pomocy społecznej. Dzięki temu marża handlowa w znaczącym stopniu pokrywa wydatki na utrzymanie placówki. Wedle obliczeń dziennie jadłodajnia serwuje około 970 posiłków, z czego 545 to posiłki dla podopiecznych MOPS, pozostałe przeznaczone są dla innych konsumentów.

Oprócz posiłków wydawanych na talony dla osób korzystających z pomocy jaworznickiego MOPSu, jadłodajnia zapewnia również posiłki podopiecznym Dziennych Domów Pomocy Społecznej, Domów Noclegowych dla Osób Bezdomnych oraz innych ośrodków wsparcia. Ponadto przygotowuje wigilie dla samotnych i bezdomnych oraz Ogniska Wychowawczego w Jaworznie. Natomiast podczas ferii i wakacji  dostarcza obiady dla podopiecznych  Ogniska Wychowawczego.

Ponadto MOPS zapewnia pomoc żywnościową dla mieszkańców naszego miasta. W 2014 roku na ten cel przeznaczono kwotę 600 tys. zł (350 tys. pochodzi z budżetu Urzędu Wojewódzkiego, a 250 tys. z budżetu miasta). W ramach tej pomocy finansowane są posiłki dla około 300 dzieci w szkołach i 110 w przedszkolach, a także 130 osób w miejskiej jadłodajni. W kwocie tej zawarte są także zasiłki celowe na zakup żywności lub bony żywnościowe,  które  finalnie trafiają do 600 rodzin.

Szeroko rozumiana pomoc żywnościowa realizowana  w Jaworznie, oparta jest na uchwałach Rady Miejskiej z marca br. Przyjęty wówczas program osłonowy min. podwyższył kryterium dochodowe do 150%, a także umożliwił dyrektorom szkół i przedszkoli udzielenie pomocy dziecku w formie posiłku bez przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, co w praktyce oznacza, że wystarczy by dziecko powiedziało, że jest głodne a zostanie mu zapewniony ciepły posiłek.

Warto dodać, że od lat nasi mieszkańcy korzystają również z pomocy żywnościowej w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD). Program realizowany jest przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (magazyn i wydawanie produktów) we współpracy z MOPS (kwalifikowanie do pomocy). Dla przykładu w 2013 r. z tej pomocy skorzystało 500 osób lub rodzin. Nowy Program ruszy w pierwszym półroczu 2015 r. Jaworzno złożyło już wniosek, który umożliwi udział w Programie w przyszłości.