Studium uchwalone

4 lutego 2015, 15:22

Na styczniowej sesji, Rada Miejska uchwaliła najważniejszy dokument planistyczny Jaworzna. Przyjęcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wskazuje perspektywę rozwojową dla miasta na najbliższe kilkanaście lat.

Studium to kompleksowy dokument odnoszący się do wszystkiego, co ważne w przestrzeni miejskiej, uwzględniający wszystkie czynniki - od demografii po górnictwo, od komunikacji po ochronę środowiska, od budownictwa mieszkaniowego po rozwój przemysłu. Całość, pomimo pokazania miasta w skali makro, nie traci z oczu zbiorowych potrzeb jego mieszkańców, których wnioski i uwagi wnoszone były podczas prac. Jest jedynym dokumentem planistycznym obejmującym całe miasto, ale nie prawem miejscowym - to bardzo ważne rozróżnienie - prawem będą miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które muszą być z nim zgodne.

- Części analityczna i syntetyczna studium w pełni pokazały zarówno uwarunkowania jak i kierunki przekształceń przestrzeni miejskiej - tłumaczy Teobald Jałyński, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury. - Chcemy miasta nowoczesnego, przygotowanego na wyzwania przyszłości. Już dziś musimy myśleć za nasze wnuki, aby nie popełniać błędów, których oni już nie naprawią. Z każdym rokiem będzie nas coraz mniej, koszty miejskie będą jednak rosły i chodzi tylko o to, aby mimo wszystko warunki życia były możliwie jak najlepsze. Uchwalenie Studium zbliża nas do tego - daje podstawę do pracy nad planami miejscowymi, które będą decydować o przeznaczeniu terenu. W niedługim czasie przygotujemy ocenę zmian w zagospodarowaniu przestrzennym wraz z oceną aktualności obowiązujących planów z nowym studium, czego efektem będzie harmonogram prac nad planami miejscowymi. W miarę posiadanych środków będziemy starali się  urzeczywistniać założenia studium, tworzyć prawo miejscowe, tworzyć kolejne plany zagospodarowania przestrzennego.

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco działań miasta w zakresie planowania przestrzennego w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce Planowanie przestrzenne.