Ruszył okres podatkowy

11 lutego 2015, 09:34

Do końca lutego jaworzniccy urzędnicy będą roznosili decyzje podatkowe do mieszkańców miasta. W tym roku wręczą ich około 50 tysięcy. Podatnicy powinni pamiętać o nie przekraczaniu terminów płatności oraz zmianie numerów kont bankowych urzędu.

Już od jedenastu lat korespondencja Urzędu Miejskiego kierowana do mieszkańców Jaworzna, wymagająca potwierdzenia odbioru, jest doręczana adresatom za pośrednictwem pracowników magistratu. W trosce o bezpieczeństwo oraz aby podnieść wiarygodność osób, które dostarczają mieszkańcom deklaracje, każdy pracownik urzędu został wyposażony w identyfikator wydany przez urząd. Obowiązkiem pracownika jest okazanie go na żądanie mieszkańców.

Wpłat można dokonać w kasach urzędu zlokalizowanych w trzech budynkach: przy ul. Grunwaldzkiej 33 (budynek główny urzędu - kasa znajduje się na parterze), przy ul. Grunwaldzkiej 52a oraz na Placu Górników 5 (kasa na parterze). Podatki bez dodatkowych opłat można wpłacać też na Poczcie. Ponadto wpłat można dokonać poprzez bankowość elektroniczną, w dowolnym banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, przy czym już zgodnie z taryfą opłat obowiązującą w danej placówce.

Poniżej wykaz Placówek Pocztowych, w których począwszy od 1 stycznia 2015 roku będzie można uiszczać opłaty na rzecz urzędu bez dodatkowych kosztów:

•     ul. Pocztowa 9A,
  •     ul. Kolejarzy 20,
  •     ul. Tysiąclecia 21,
  •     ul. Gliniana 12,
  •     ul. Tomasza Baranowskiego 3A,
  •     ul. Zwycięstwa 9A
  •     Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 27.

- Zwracamy się z prośbą o zgłaszanie wszelkich zmian w danych osobowych oraz zmian dotyczących nabycia lub sprzedaży nieruchomości. Jest to obowiązek nałożony na podatników przepisami prawa podatkowego. Ułatwi to i przyspieszy wydawanie decyzji podatkowych - tłumaczy Magdalena Kasprzyk z Wydziału Budżetowo-Finansowego.

Zmiany te należy zgłaszać do Wydziału Budżetowo-Finansowego Urzędu Miejskiego w Jaworznie, ul. Grunwaldzka 52a, do pracowników, którzy podpisali decyzje podatkowe. Pracownicy wydziału służą pomocą i udzielą niezbędnych informacji związanych z podatkami.

Terminy płatności rat podatków od nieruchomości i podatku rolnego:

•     I rata - do 15 marca
  •     II rata - do 15 maja
  •     III rata - do 15 września
  •     IV rata - do 15 listopada

- Prosimy mieszkańców, aby nie pozostawiali płatności podatków do ostatniego dnia. Unikniemy wtedy kolejek i nerwowości w załatwianiu spraw - dodaje Magdalena Kasprzyk.

***

Przypominamy, że od 1 stycznia 2015 roku obsługę budżetu Miasta Jaworzna prowadzi Bank Handlowy w Warszawie S.A. W związku z tym zmianie uległy numery kont, na które mieszkańcy uiszczają należne miastu opłaty.
O szczegółach można przeczytać w materiale pt. Zmiany numerów kont

***

Wzorem lat ubiegłych, decyzje podatkowe do wszystkich współwłaścicieli danej nieruchomości (np. małżonków), doręczane są oddzielnie, w jednobrzmiących egzemplarzach. Należy jednak pamiętać, iż płatność powinna być dokonana tylko raz. Doręczanie dwóch decyzji - osobno do żony i do męża, wynika z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która mówi, że jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

W związku z powyższym wszyscy współwłaściciele (np. małżonkowie posiadający wspólną nieruchomość) indywidualnie otrzymują decyzję wymiarową na daną nieruchomość. Decyzje są sporządzone w dwóch, jednobrzmiących egzemplarzach, a ustalony w nich podatek podany jest w jednej kwocie, bez podziału na współwłaścicieli i dotyczy całej nieruchomości.

W decyzjach kierowanych do małżonków znajduje się zapis informujący, że ustalone zobowiązanie podatkowe ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach nieruchomości. Przepisy dotyczące odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stanowią natomiast, że organ podatkowy może żądać całości lub części należnego podatku od wszystkich dłużników łącznie lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Oznacza to, że zapłata całości podatku przez jednego ze współwłaścicieli (jednego małżonka) powoduje, że drugi jest całkowicie zwolniony z opłaty. Warto podkreślić, że nawet w przypadku pomyłki i uiszczenia podatku w podwójnej wysokości (przez dwie osoby) - powstała nadpłata podlega zwrotowi, zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej.