Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Mieszkańcy Szczakowskiej chcą obwodnicy

4 marca 2015, 08:43

Podczas piątkowego spotkania w Niedzieliskach na ręce Krzysztofa Ciemniewskiego – Pełnomocnika Prezydenta ds. Rozwoju  - złożono 252 podpisy mieszkańców ul. Szczakowskiej, którzy popierają budowę obwodnicy. Jaworznianie, których posesję graniczą ze śladem ul. Szczakowskiej są za jej "kameralizacją”, która wyeliminuje ruch tranzytowy.

Swoją decyzje mieszkańcy motywowali uciążliwościami z jakimi zmagają się każdego dnia. - Ciągle przejazdy samochodów ciężarowych powodują, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować – mówili podczas spotkania. - Budowa obwodnicy sprawi, że w końcu będziemy mogli cieszyć się z przebywania w naszych domach, wreszcie będzie możliwość wypicia kawy w ogródku.

Rzeczowe spotkanie

Kilka dni przed piątkowymi konsultacjami odbyło się spotkanie robocze, na którym pojawili się m.in. przedstawiciele mieszkańców i działkowców. Po rzeczowych i merytorycznych dyskusjach udało się wyjaśnić wiele zagadnień, co sprawiło, że podczas piątkowych konsultacji zebrani nie mieli już tylu wątpliwości. - Dużo zamieszania wprowadził w nasze rozmowy termin "kameralizacji”. Mieszkańcy Niedzielisk myśleli, że zostanie ona zamknięta dla ruchu samochodowego. Mieli z tego tytułu obawy.  Teraz już wiedzą, że chodzi o wyeliminowanie ruchu samochodów ciężarowych – mówi mówi Krzysztof Ciemniewski, Pełnomocnik Prezydenta  ds. Rozwoju.

***

Projektowana obwodnica, która połączy ul. Grunwaldzką z rondem Chropaczówka i pobiegnie dalej do ronda GEOsfery, będzie m.in. odciążeniem ul. Szczakowskiej i pozwoli całkowicie usunąć z niej ruch ciężki. To także ważny szlak drogowy łączący północne dzielnice miasta z centrum. Projektanci zbadali prognozowany rozkład ruchu, symulacje pokazały, że po zbudowaniu Obwodnicy Niedzielisk ruch na ul. Szczakowskiej, nawet bez wyłączania przejezdności ulicy, spadnie o około 80 proc. Dlatego też proponowana będzie budowa pięciowlotowego ronda, z wjazdem obsługującym również ul. Szczakowską, tak aby zapewnić mieszkańcom m.in. pełny dostęp do komunikacji publicznej. W przypadku gdyby na ul. Szczakowskiej nadal utrzymywał się nadmierny ruch, zostanie on ograniczony za pomocą znaków i organizacji ruchu uniemożliwiając korzystanie transportowi indywidualnemu z wlotu Szczakowskiej.