Odnawiamy plac zabaw

28 września 2012, 11:20

Obrotowe linarium, trójramienna karuzela, labirynt z żywopłotu i tor przeszkód - to nowe atrakcje, które już w połowie listopada pojawią się na placu zabaw przy ul. Matejki. Dodatkowo teren placu zostanie uporządkowany i wyposażony m.in. w nowe ławki i kosze na śmieci. Dzięki temu najmłodsi jaworznianie będą mogli korzystać z "wymarzonego" placu zabaw jeszcze w tym roku.

Aktualnie przy ul. Matejki dzieci mogą korzystać m.in. z podwójnej huśtawki na łańcuchach, zestawu z drabinkami i zjeżdżalnią oraz piaskownicy. Działa tutaj również tzw. siłownia "pod chmurką". Dzięki prowadzonej inwestycji - oprócz uporządkowania całego terenu - park zostanie podzielony na kilka stref: "głośną" - wyposażoną w urządzenia rekreacyjne i zabawowe dla starszych dzieci, strefę "spokojną" - dla dzieci młodszych oraz "przygodową" z pagórkiem i ścieżką sprawnościową. Powstanie także siedem ścieżek sprawnościowych o zróżnicowanych nawierzchniach, żywopłot posadzony w formie labiryntu i rabaty róż. Miejsce zabaw zostanie wyposażone również w nowe urządzenia - podwójną huśtawkę, obrotowe linarium oraz karuzelę, a na posadzce placu zostaną namalowane gry.

Wszystkie urządzenia będą spełniać wymogi bezpieczeństwa w zakresie projektowania, montażu i konserwacji stawiane przez polskie i europejskie normy, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.

Pierwotnie przy ul. Matejki miał powstać tzw. Central Park, na który Jaworzno otrzymało dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Jednak - ze względu na złożone w przetargu oferty, które przekraczały możliwości finansowe gminy - miasto podjęło decyzję o odstąpieniu od realizacji projektu w pierwotnym kształcie.