Porozumienie w sprawie ZIT podpisane

19 marca 2015, 08:24

fot. Dariusz Stankiewicz - Biuro Subregionu Centralnego

17 marca prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz prezydent Katowic Marcin Krupa, członkowie Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego podpisali porozumienie z przedstawicielami Zarządu Województwa Śląskiego - Wojciechem Saługą i Gabrielą Lenartowicz w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Subregionu Centralnego. Dzięki temu miasta subregionu otrzymają 793 mln euro na realizację kluczowych przedsięwzięć i inwestycji.

Z dofinansowania skorzysta także Jaworzno. Dzięki tym środkom m.in. plac dworcowy w Szczakowej ma szansę stać się centrum przesiadkowym. Miasto będzie mogło również zakupić 25 elektrycznych autobusów oraz wybudować nowe drogi dla rowerów.

Trzy subregiony województwa śląskiego (północny, południowy i zachodni) podpisały porozumienie już 13 marca. Natomiast we wtorek, 17 marca porozumienie podpisali przedstawiciele Subregionu Centralnego - największego beneficjenta unijnego wsparcia w ramach ZIT.

Podczas posiedzenia, które odbyło się 13 marca, Zarząd Subregionu Centralnego, mając na uwadze rzetelne podejście do powierzonych zadań i deklarację współpracy ze strony Marszałka Wojciecha Saługi zmierzającą do uzgodnienia porozumienia w kształcie satysfakcjonującym obie strony, zdecydował się na powołanie zespołu roboczego, którego zadaniem było przeanalizowanie pod względem prawnym i proceduralnym zapisów porozumienia. W skład zespołu weszli przedstawiciele zarządu Subregionu Centralnego, w tym prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

- Merytoryczna praca zespołu doprowadziła do podpisania porozumienia i przedstawienia Zarządowi Subregionu Centralnego oraz Marszałkowi katalogu zmian, który został zebrany w tzw. protokół rozbieżności - tłumaczy prezydent Paweł Silbert. - Dokument ten będzie teraz podstawą do dalszych uzgodnień odnośnie zawarcia aneksu do podpisanego porozumienia.

ZIT to instrument, który ma służyć wdrażaniu strategii terytorialnych w sposób zintegrowany, a jego celem jest efektywne wydatkowanie pieniędzy unijnych na rozwój lokalny.

- Na mocy zawartego porozumienia Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego stał się Instytucją Pośredniczącą dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, co oznacza, że musi być sprawnym trybikiem w procedurze zarządzania i wydatkowania pieniędzy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - dodaje prezydent Silbert.