Ośrodek Interwencji Kryzysowej od lat wspiera jaworznickie rodziny. Niesłabnącą popularnością cieszą się programy takie jak "Akademia Dobrego Rodzica” czy "Poligon Rodzica”.
- Akademia Dobrego Rodzica na stałe wpisała się w działania z zakresu profilaktyki umiejętności wychowawczych dla rodziców i opiekunów. Z dumą, można powiedzieć, iż początki Akademii sięgają już 2007 roku kiedy w Ośrodku pomocy Dzieciom i Rodzinie na Podłężu powstały pierwsze zajęcia dla rodziców – tłumaczy Katarzyna Kotulska z Ośrodka Interwencji Kryzysowej. - Dzisiaj Akademia Dobrego Rodzica rozwinęła się na tyle ,że uczestniczą w niej także małżeństwa i pary wspólnie wychowujące dzieci. Uczestnictwo obojga rodziców sprzyja budowaniu i wzmacnianiu więzi rodzicielskich, kształtowaniu wspólnego frontu rodzicielskiego, ale także pozwala na lepsze rozumienie roli ojca jak i matki przez obojga partnerów.
Akademia Dobrego Rodzica przeznaczona jest dla rodziców dzieci młodszych. Podczas warsztatów przekazywana jest podstawowa wiedza m.in. z zakresu wychowania i opieki, komunikacji i uczuć granic. Oprócz uzyskanej wiedzy rodzice mogą potrenować na sobie umiejętności z zakresu np. radzenia z trudnymi uczuciami dzieci, komunikacji, zachęcania do współpracy. - Jest też czas na wymianę doświadczeń rodzicielskich, wsparcie i humor – dodaje Katarzyna Kotulska.
Poligon dla wytrwałych
"Poligon Rodzica”, to kolejna inicjatywa jaworznickiego OIK-u. Jest to cykl 6 spotkań dla rodziców nastolatków.
- Wszyscy kiedyś byliśmy nastolatkami, ale nie wszyscy o tym pamiętamy, dlatego też w trakcie spotkań poruszamy trudne obszary związane z tym okresem. Z doświadczenia wiemy, iż Poligon jaki się w tym czasie rozgrywa dotyczy zarówno rodziców i nastolatków, jak i ich wzajemnych relacji – mówi koordynator projektu.
Podczas zajęć poruszane są tematy związane z: rozwojem nastolatków, wpływem grupy rówieśniczej na nasze dzieci oraz zagrożeniami jakie czyhają na młodzież nie tylko w sieci. Prowadzący wraz z uczestnikami szukają odpowiedzi na tzw. prowokacje nastolatków i ich trudne zachowania. Ważnym aspektem spotkań jest nauka dostrzegania zasobów i mocnych stron młodzieży. Takie działania mają za zadanie zwrócenie uwagi na wsparcie nastolatków w czasie wejścia w dorosłe życie. Program jest finansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych UM w Jaworznie.