Autobus elektryczny już w Jaworznie

1 kwietnia 2015, 11:00

Do jaworznickiej zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji w ostatnim czasie został dostarczony pierwszy autobus elektryczny. Aktualnie trwają niezbędne szkolenia dla pracowników zaplecza technicznego i kierowców. Już wkrótce pojazd marki Solaris Urbino 12 Electric zostanie włączony do ruchu i zaprezentowany pasażerom.

Pojazd jest wyposażony w klimatyzację oraz we wszystkie obecnie wykorzystywane urządzenia: System Informacji Pasażerskiej (tablica wyświetlająca informacje o kolejnych przystankach realizowanej linii oraz towarzyszące im zapowiedzi głosowe), automat biletowy, darmowy internet poprzez sieć Wi-Fi oraz gniazda USB umożliwiające pasażerom np. ładowanie baterii telefonów komórkowych w czasie podróży.

- Zakup jest konsekwencją przeprowadzanych od 2012 r. testów autobusów z napędem elektrycznym, a jednocześnie kolejnym etapem działań zmierzających do zakupu elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą pojazdów - mówi Tomasz Wilgos, rzecznik Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. - Zakup autobusu elektrycznego pozwoli także precyzyjnie określić lokalizację stacji ładowania, umożliwiających uzupełnienie energii autobusu na trasie przejazdu.

Elektryczne autobusy już dziś stanowią realną alternatywę wobec pojazdów z napędem konwencjonalnym. Ich niewątpliwymi zaletami są ograniczona do minimum ingerencja w środowisko naturalne (brak emisji spalin) oraz ekonomiczna eksploatacja. W przyszłości planowany jest zakup kolejnych pojazdów elektrycznych.

ObrazekObrazekObrazek