"Miasto siedmiu rynków" - czas na debaty

7 kwietnia 2015, 14:04

Jeleń i Byczyna to pierwsze dzielnice, które - w ramach projektu pod nazwą "Miasto siedmiu Rynków" - zyskają nowe oblicza. Za nami konsultacje, na których mieszkańcy pracowali nad koncepcjami zagospodarowania historycznych placów w ich osiedlach. Teraz przyszedł czas na debaty, podczas których zostaną przedstawione pomysły wypracowane wspólnie z mieszkańcami.

Zadanie pod nazwą "Miasto siedmiu Rynków" zakłada rewitalizację centralnych przestrzeni publicznych w poszczególnych dzielnicach naszego miasta. W pierwszym etapie przedsięwzięcie realizowane jest w Jeleniu i w Byczynie. W kolejnych latach nowe "rynki" pojawią się w Długoszynie, Ciężkowicach, Dąbrowie Narodowej i Borach.

- Jednym z kluczowych założeń na najbliższe lata jest aktywne włączenie mieszkańców w proces rozwoju naszych dzielnic. Stąd też podjąłem decyzję o zorganizowaniu konsultacji społecznych w postaci specjalnych warsztatów - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Mieszkańcy dzielnicy sami zdecydują, jak będzie wyglądała centralna przestrzeń ich dzielnicy, a ich propozycje znajdą odzwierciedlenie w projekcie.

Podczas spotkań w Jeleniu mieszkańcy przedstawiali swoje propozycje i pomysły, a następnie pod okiem architektów i projektantów pracowali nad koncepcją zagospodarowania rynku.

- Nowe oblicze Rynku, pod wspólnie wypracowanym hasłem przewodnim "Spotkajmy się na granicy kultur", zakłada stworzenie miejsca estetycznego, przywołującego historię i wspomnienia mieszkańców dzielnicy. Aleja czerwonych jarzębin, kamienny trakt, rzeźba symbolu dzielnicy - jelenia, oświetlenie istniejących zabytków, ławki, donice z kwiatami, monitoring - to tylko niektóre z zaproponowanych elementów architektury, które mają wpłynąć na atrakcyjność okolicy i zachęcić mieszkańców Jaworzna do spotkania i odpoczynku właśnie w tym miejscu - tłumaczy arch. Maria Skotnicka.

Uczestnicy warsztatów zwrócili uwagę na inne istotne dla mieszkańców dzielnicy miejsca nie należące do obszaru opracowania, m.in. sąsiadujące z rynkiem planty, zegar słoneczny z czasów okupacji hitlerowskiej wykonany przez miejscowych kamieniarzy, kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego z XVII w., do których powinny prowadzić mieszkańców tablice informacyjne.

- Przed przystąpieniem do prac związanych z modernizacją centralnej przestrzeni Jelenia, w pierwszej kolejności zostaną wykonane wszelkie niezbędne roboty drogowe i przyłączeniowe - wyjaśnia Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich.

Wypracowaną wspólnie z mieszkańcami koncepcję zagospodarowania Rynku w Jeleniu poznamy podczas debaty, która odbędzie się w środę, 8 kwietnia br. o godz. 17:00 w Domu Kultury w Jeleniu przy. ul. Wiosny Ludów 1.

Z kolei nowe oblicze skweru w Byczynie pod hasłem "Spotkajmy się przy stoku" zakłada budowę m.in. skalnego murka z wodospadem oraz kamiennej alejki z granitu prowadzącej do centralnego miejsca dzielnicy. Pomyślano również o udogodnieniach dla wózków dziecięcych oraz osób niepełnosprawnych, gdyż gładkie podłoże ułatwi poruszanie się po nowym skwerze.

- Konsultacje społeczne prowadzone w ramach "Miasta siedmiu Rynków" w Byczynie to cykl spotkań, warsztatów i debat, podczas których włączamy lokalną społeczność w kształtowanie wyglądu ich dzielnicy. Przyjęta formuła okazała się dobrą inicjatywą. Mieszkańcy chcą i czują, że mają wpływ na wygląd i funkcjonalność swojej najbliższej przestrzeni - mówi Magdalena Tomaszewska z Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.

Wypracowane rozwiązania zostaną teraz zwizualizowane i zaprezentowane podczas debaty 9 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00 w Klubie "Niko" w Byczynie przy ul. Korczyńskiego 10.