Czas na drogi gruntowe

2 października 2012, 08:23

Dobiegają końca duże inwestycje drogowe w mieście, na które pozyskano pieniądze z funduszy Unii Europejskiej, jak i innych źródeł zewnętrznych. W związku z tym w najbliższych latach ciężar modernizacji i remontów dróg z głównego ciągu komunikacyjnego zostanie przeniesiony na drogi gminne i gruntowe. Już w budżecie miasta na 2013 rok zaplanowano na te zadania 6,5 miliona złotych.

W najbliższym czasie Miejski Zakład Drogowy, który do tej pory jako podwykonawca realizował prace remontowe na drogach Jaworzna, zostanie włączony w struktury Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Zmiana ta pozwoli na stworzenie jednostki, która w sposób skuteczny zajmie się realizacją drogowych prac  remontowych w mieście, bez konieczności zlecania ich podmiotom zewnętrznym, co z kolei efektywnie usprawni  system remontów  dróg.

MZD w swojej dotychczasowej formie, miał coraz większe trudności z pozyskiwaniem zleceń na rynku lokalnym i dalsze utrzymywanie spółki w obecnym kształcie mogło grozić jej poważnymi problemami finansowymi, a w efekcie nawet upadłością. Aby zapobiec takiej ewentualności pracownicy MZD już wkrótce uzupełnią kadrę MZDiM. Ponadto dotychczasowa baza będąca siedzibą MZD Sp. z.o.o. zostanie przejęta przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów, który uzyska możliwość dysponowania we własnym zakresie sprzętem niezbędnym do realizacji prac na drogach gminnych. Dzięki temu posunięciu zostanie stworzona swoista ekipa szybkiego reagowania, która bez konieczności przeprowadzania procedury przetargowej, będzie mogła bezzwłocznie realizować zadania związane z remontami dróg oraz ich bieżącym utrzymaniem.

- W połączeniu MZD z MZDiM upatruję szansę - po pierwsze w uratowaniu spółki od upadłości i utraty pracy przez fachowców, którzy tam obecnie pracują. Po drugie, dzięki posiadanemu przez obecny MZD doświadczeniu - zarówno w zakresie kompetencji zawodowej jak i zespołowi pracowniczemu - będziemy mogli realizować planowany zakres prac własnymi siłami - mówi Prezydent Miasta - Paweł Silbert. - Zmiana ta umożliwi Miastu elastyczne działanie służb miejskich zarówno w zakresie prac związanych z bieżącym utrzymaniem dróg, jak i prac remontowych, a zwłaszcza realizację planu utwardzania dotychczasowych dróg gruntowych - dodaje Paweł Silbert.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów rozpocznie realizację wszelkich zadań w zakresie utrzymania i remontów dróg publicznych w Jaworznie wiosną 2013 roku.