Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Stawiamy na nowoczesność

16 kwietnia 2015, 12:54

Zakończyły się prace remontowo-budowlane związane z realizacją III fazy projektu "Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna". Dzięki dobrym projektom i dofinansowaniu z UE, infrastruktura wodno-kanalizacyjna w Jaworznie staje się coraz bardziej nowoczesna.

Zrealizowane prace obejmowały m.in. przebudowę sieci kanalizacyjnej na terenie Osiedla Stałego oraz Podłęża, a także remont zbiorników wody pitnej Warpie. W ramach tej fazy zrefundowano również budowę wodociągów i kanalizacji na ul. Słowackiego, czy Piłsudskiego, budowa miała miejsce 6 lat temu. Dlaczego tak się stało wyjaśnia Agnieszka Granda, p.o. kierownik Jednostki Realizującej Projekt w jaworznickim MPWiK: - W ramach wolnych środków na lata 2007-2013 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór nowych wniosków w ramach POIŚ. Wiedząc o tym, napisaliśmy odpowiedni wniosek z uwzględnieniem zadań już zrealizowanych, dla których można było uzyskać zwrot środków. I to się udało. Uzyskaliśmy w ostatniej transzy dofinansowanie, a raczej refundację na zadania już zrealizowane i będące w realizacji.

W ramach projektu wyremontowano sieć kanalizacyjną na dwóch największych osiedlach miasta. Korzysta z niej obecnie kilka tysięcy mieszkańców Jaworzna. Niezwykle ważną inwestycją była również modernizacja zbiorników wody pitnej Warpie, które stanowią istotny i strategiczny element w całym układzie wodociągowym Jaworzna - magazynują i gwarantują dostawę wody pitnej o stałym ciśnieniu. Remont zbiorników został podzielony na dwa etapy; w pierwszym pełnej renowacji poddano konstrukcję oraz elewacje dwóch powierzchniowych zbiorników. W drugim wyremontowano trzy podziemne zbiorniki, m.in. nasypy oraz stworzono nowy układ zasilania elektrycznego, czy układ oświetleniowy. Dzięki tym działaniom mieszkańcy zyskali nowoczesne obiekty, które mogą być zdalnie obsługiwane z siedziby wodociągów.

Całkowity koszt realizacji zadań w ramach III fazy Projektu wyniósł ponad 9 mln zł, z czego unijne dofinansowanie z POIiŚ wynosi 4 755 755,86 zł.