Cena wody bez zmian, ścieki w górę

20 kwietnia 2015, 14:25

fot. © photocreo - Fotolia.com

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przedstawiło propozycję nowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. W maju taryfa trafi na sesję Rady Miejskiej. Nowe stawki mogą zacząć obowiązywać od 1 lipca tego roku.

- Proponowana  taryfa wynika z kalkulacji kosztów, czyli prostego rachunku ekonomicznego oraz z podejmowanymi i planowanymi działaniami inwestycyjnymi. Co roku, tworząc taryfę, wypełniamy tabelę kosztów i przychodów. Na tej podstawie ustalamy cenę wody i ścieków. Z przygotowanej na lata 2015/2016 kalkulacji wynika, iż cena wody nie ulegnie zmianie i zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie - 5,39 zł brutto za jeden metr sześcienny. Jeśli chodzi o ścieki, to z wyliczeń wychodzi wzrost ceny o 23 grosze, co będzie stanowić kwotę  8,96 zł za jeden metr sześcienny. Podobnie jak we wcześniejszych latach opłaty stałe pozostają bez zmian - tłumaczy Sławomir Grucel, rzecznik MPWiK.

W okresie ostatnich 4 lat Wodociągi zmodernizowały i wybudowały 150 km sieci wod-kan, za ponad 200 mln zł. Za tę kwotę wybudowano m.in. przepompownie ścieków na ul. Batorego, zmodernizowano 5 zbiorników wody pitnej "Warpie", sieć wodociągową i kanalizacyjną na os. Podłęże i os. Stałym, na Łubowcu, ul. Kasztanowej, ul. Lipowej, ul. Cyprysowej oraz ujęcie wody pitnej "Jarosław Dąbrowski", produkujące wodę dla 5 tysięcy mieszkańców Jaworzna. W latach 2012 - 2014 wybudowano 100 km kanalizacji w północnych dzielnicach oraz nowe ujęcie wody pitnej Piaskownia. Teraz dzięki ujęciu Jaworzno w 90 proc. dostarcza i produkuje wodę z własnych źródeł. Po uruchomieniu ujęcia, pierwszy raz w historii miasta obniżono cenę wody.

- Przedstawiona propozycja nowej taryfy wynika z prowadzonych działań inwestycyjnych oraz z wzrostu kosztów - amortyzacji, podatków i opłat. Planujemy, iż w 2015 na modernizację infrastruktury przeznaczymy kolejne 35 mln zł. Oprócz tego, zgodnie z umowami, do końca 2015 roku kończymy wart 163 mln zł projekt kanalizacyjny. Związany jest on z budową ponad 100 km kanalizacji sanitarnej, podłączeniem do niej blisko 15 tys. posesji oraz z modernizacją oczyszczalni ścieków - dodaje Sławomir Grucel. - Utrzymanie ceny wody na niezmienionym poziomie to zasługa m.in. niektórych cięć, wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań zarządczych, takich jak budżetowania i wartościowania stanowisk pracy, a przede wszystkim uruchomienia nowego ujęcia wody pitnej Piaskownia.