Święto Konstytucji i Dzień Flagi

30 kwietnia 2015, 13:32

fot. www.fotolia.com

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 224. rocznica uchwalenia tego - jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła - będącego godłem Polski i Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.

Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny państwa.

Miejskie uroczystości związane z obchodami 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Po Mszy uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty, a aktorzy CK Teatr Sztuk zaprezentują okolicznościowy program pt. "Na wietrze flaga powiewa". Po jego zakończeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie władz miasta z kombatantami.

Szczegółowy program uroczystości:

• godz. 9.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny i Mieszkańców  Miasta w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny
  • godz. 10.00 - Przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości; okolicznościowe przemówienia; "Na wietrze flaga powiewa" - program artystyczny w wykonaniu CK Teatr Sztuk w Jaworznie; składanie kwiatów
  • godz. 11.00 - Spotkanie władz miasta z kombatantami - Miejska Biblioteka Publiczna, Rynek Główny 17

Imprezy towarzyszące:

"eM Band" Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna
Klub "Relax" Niedzieliska - 30 kwietnia, godz. 11.00
Spektakl słowno - muzyczny pod tytułem "Witaj majowa jutrzenko" z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Jaworznie

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
30 kwietnia do 6 maja
Konstytucja 3 Maja - wystawa w Galerii Exlibris Biblioteki Głównej

Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie: