Jaworzno zaangażowane w Światowe Dni Młodzieży

18 maja 2015, 08:30

fot. Fotolia.com

W przyszłym roku do Krakowa i miast ościennych przyjedzie młodzież z całego świata, by wziąć udział w XXXI Światowych Dniach Młodzieży. Jaworznianie oraz miejskie instytucje już teraz włączają się do przygotowań związanych z przyjęciem gości i zapewnieniem bazy noclegowej. W tym czasie Jaworzno spodziewa się blisko tysiąca pielgrzymów.

O wsparcie i pomoc w organizacji przyszłorocznych Dni Młodzieży prosił podczas kwietniowego spotkania z przedstawicielami gmin z terenu m.in. województwa śląskiego – biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. Grzegorz Kaszak.

- Organizacja takiego przedsięwzięcia to nie lada wyzwanie. Dlatego też Jaworzno, miejskie instytucje i stowarzyszenia oraz sami mieszkańcy angażują się w to przedsięwzięcie już teraz – tłumaczy Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. - Podczas spotkania jakie zorganizowaliśmy w urzędzie, uzgadniano m.in. kwestie związane z bazą noclegową dla pielgrzymów czy też wolontariatem. Dodatkowo poprosiliśmy o pomoc proboszczów jaworznickich parafii, którzy mają apelować do mieszkańców, by ci zgłaszali się jako osoby przyjmujące pielgrzymów.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba gmina zapewni bazę noclegową, która znajdować się będzie na terenie miejskich placówek oświatowych. Według wstępnych ustaleń powstanie również kuchnia polowa, która zapewni posiłki przybyłym. - Mamy wstępne informacje o blisko 50 pielgrzymach z Ameryki Południowej, którzy będą gościć w naszym mieście podczas Dni Młodzieży. Lista ciągle się wydłuża - dodaje Tadeusz Kaczmarek.

Dni Młodzieży potrwają od 26 do 30 lipca 2016 r. Papież Franciszek spotka się z młodymi z całego świata na krakowskich Błoniach. W Jaworznie pielgrzymi przebywać będą od 20 do 25 lipca.

Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz, w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło udział wówczas 1,5 mln osób.

Fot. www.diecezja.sosnowiec.pl

ObrazekObrazekObrazekObrazek