ITD wkracza do Jaworzna

5 października 2012, 09:59

Miasto rozpoczęło współpracę z Inspekcją Transportu Drogowego. Celem wspólnych działań jest eliminacja ruchu ciężkiego z dróg miejskich. Pomimo, że na wielu drogach lokalnych obowiązują ograniczenia tonażu, przepisy w tym zakresie są przez kierowców ciężarówek notorycznie łamane.

Są już pierwsze efekty wspólnych działań. We wtorek, 2 października na parking strzeżony trafiły przeciążone samochody ciężarowe przewożące konstrukcje betonowe. W wyniku kontroli za nieprzestrzeganie przepisów nałożono kary w wysokości kilku tysięcy złotych.

Problem ten został poruszony podczas ostatniego spotkania władz miast z mieszkańcami osiedla Niedzieliska, którzy zwrócili uwagę na uciążliwości związane z ruchem pojazdów ciężkich na ul. Szczakowskiej. Jak podkreślił zastępca prezydenta Dariusz Starzycki - współpraca z Inspekcją Transportu Drogowego to dopiero początek działań.

- Będziemy dążyć do zminimalizowania ruchu ciężkiego na terenie miasta, w szczególności z dróg znajdujących się w dzielnicach - tłumaczy prezydent Dariusz Starzycki. - W przyszłym roku planujemy zakup przenośnej wagi oraz wyznaczymy na terenie miasta punkty kontrolne, gdzie inspektorzy ITD będą sprawdzać pojazdy ciężarowe korzystające z sieci drogowej Jaworzna.

Zakupiona waga będzie wykorzystywana podczas wspólnych kontroli drogowych przeprowadzanych przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach i Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.