Rada Działalności Pożytku Publicznego

11 czerwca 2015, 10:03

W Jaworznie powstanie Rada Działalności Pożytku Publicznego. To kolejny efekt dobrej współpracy miasta z jaworznickimi organizacjami pozarządowymi.

Rada jako organ konsultacyjny i opiniodawczy będzie brała udział m.in. w tworzeniu bardziej „przyjaznego” prawa, głównie z obszaru realizacji zadań publicznych. Zadaniem Rady będzie także m.in. opiniowanie projektów strategii rozwoju gminy, inicjowanie współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi oraz opiniowanie projektów uchwał Rady Miejskiej.
Rada będzie organem opiniodawczo-doradczym. Prace nad powstaniem projektu uchwały skupiły wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych.

- Działania tak wielu przedstawicieli różnych instytucji pozwoliły na wypracowanie rzetelnego i kompletnego projektu uchwały – tłumaczy zastępca prezydenta Dariusz Starzycki. - Pamiętajmy, że głównym celem Rady Działalności Pożytku Publicznego jest wypracowywanie kierunków merytorycznych, będących podstawą do tworzenia praktycznej współpracy pomiędzy sektorem publicznym a organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

W Radzie zasiadać będą przedstawiciele Rady Miejskiej, osoby powołane przez Prezydenta Miasta, ale przede wszystkim przedstawiciele organizacji pozarządowych. Podjęta na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwała zacznie obowiązywać od 1 września br. Wówczas rozpocznie się również nabór kandydatów do Rady.