Jaworzno nadal stawia na rodzinę

8 października 2012, 10:08

Ośrodek Interwencji Kryzysowej pozyskał kolejne pieniądze na kontynuowanie projektu "Jaworzno stawia na rodzinę". Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie dalszych działań zmierzających do ograniczania przemocy w rodzinie i pomoc osobom zagrożonym tym zjawiskiem. Tym razem głównym tematem programu będą zagadnienia dotyczące przemocy psychicznej.

Prowadzone w ubiegłym roku działania edukacyjno - profilaktyczne oraz informacyjne w ramach projektu "Jaworzno stawia na rodzinę" przyniosły wymierne efekty w zakresie poszerzenia świadomości społecznej dotyczącej przemocy w rodzinie, nauki sposobów radzenia sobie w sytuacji kryzysowej, a także zwiększyły dostępność do specjalistów.

- Jednym z istotnych elementów programu była diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie na terenie Jaworzna, która wykazała, że nasilającym się problemem wśród mieszkańców jest przemoc psychiczna - tłumaczy zastępca prezydenta Dariusz Starzycki. - Wyniki raportu pokazały także, że uzasadnione jest zintensyfikowanie działań terapeutycznych, profilaktycznych, edukacyjnych oraz informacyjnych właśnie w zakresie zapobiegania przemocy psychicznej oraz mających na celu poprawę sytuacji rodzin zagrożonych tym zjawiskiem.

Ubiegłoroczne doświadczenia spowodowały, że kolejna odsłona projektu, nosząca podtytuł "Słowo rani bardziej niż ręka", która będzie realizowana przez najbliższe trzy miesiące, skierowana jest przede wszystkim do osób doświadczających przemocy psychicznej w rodzinie. Głównymi celami prowadzonych działań jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie, poszerzenie wiedzy na temat skutków przemocy w rodzinie, zapobieganie powielaniu złych wzorców rodzinnych i środowiskowych, propagowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich oraz zwiększenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

W ramach projektu zaplanowano także rozszerzenie dostępu do pomocy specjalistycznej w dni wolne od pracy oraz realizację programów profilaktyczno-edukacyjnych mających na celu udzielenie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie.

- Liczymy, że realizacja projektu na terenie miasta przyczyni się w znacznym stopniu do poprawy sytuacji rodzin zagrożonych i dotkniętych zjawiskiem przemocy w rodzinie - dodaje Dariusz Starzycki.

Szczegółowy harmonogram działań prowadzonych w ramach programu dostępny jest na  stronie Ośrodka Interwencji Kryzysowej - www.oik.jaworzno.pl.