Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Miasto przetestuje e-kartotekę

8 października 2012, 09:09

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już od stycznia 2013 r. Jaworzno - jako pierwsze w Polsce - będzie miało szansę testować system, który połączy szpital, Zakład Lecznictwa Otwartego i kilka aptek na terenie miasta.

Jaworznicki szpital będzie mikrośrodowiskiem testowym dla zintegrowanego prototypu e-Recepty oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jaworzno wyraziło gotowość do testowania systemu. Projekt e-Recepty był testowany w Lesznie, z kolei Internetowe Konto Pacjenta testowane było w Krakowie. Jaworzno - jako pierwsze miasto w Polsce, jest gotowe do testowania obu platform.

- Połączone Internetowe Konto Pacjenta i e-Recepty są częścią Systemu Informacji Medycznej (SIM), który będzie kompendium wszelkich informacji o pacjencie, m.in. na temat jego stanu zdrowia, procedur, które zostały względem niego wykonane od momentu jego narodzin, aż do śmierci, wizytach w przychodniach, o przyjmowanych lekach, przeprowadzanych badaniach itd. - informuje dr Józef Kurek, dyrektor jaworznickiego Szpitala Wielospecjalistycznego. - Dzięki SIM-owi pełna historia leczenia pacjenta będzie szybciej dostępna za pomocą sieci w różnych placówkach medycznych: szpitalach, ośrodkach zdrowia, a recepty również w aptekach.

System przyniesie wiele dodatkowych korzyści również dla samych pacjentów, m.in. chory będzie miał szybszy dostęp do usystematyzowanej i czytelnej historii swojego leczenia. Poprawi się również współpraca lekarza z pacjentem, a tym samym jakość świadczonych usług medycznych, gdyż nie będzie potrzeby zbierania dokumentacji chorobowej z wielu jednostek. Ponadto system pozwoli wyeliminować niepotrzebne powtarzanie badań w sytuacji, gdy pacjent nie posiada np. wyników badań robionych kilka dni temu.

Zgodnie z zapisami ustawy z 28 kwietnia 2011 r. wszystkie placówki medyczne na terenie całej Polski do 1 sierpnia 2014 r. będą musiały włączyć się do systemu, w którym znajdą się informacje o zdarzeniach medycznych wszystkich obywateli Polski niezależnie od płatnika, a także obywateli UE i innych krajów, którzy skorzystają ze świadczeń zdrowotnych na terenie Polski.