Szansa na nowy dom

17 lipca 2015, 09:39

Budowa nowej, nowoczesnej noclegowni oraz dwóch domów przejściowych dla osób bezdomnych, chcących odmienić swoje życie, to ambitne plany jaworznickiego stowarzyszenia "Dom pod Jaworem". Już teraz członkowie stowarzyszenia założyli pierwszą w naszym mieście spółdzielnie socjalną, dzięki której możliwe było zaktywizowanie bezdomnych, pragnących podjąć pracę.

Głównym celem, jakie postawili przed sobą członkowie stowarzyszenia, jest pomoc osobom bezdomnym, wykluczonym społecznie oraz uzależnionym. Aby cel ten realizować, dzięki  współpracy "Domu pod Jaworem" oraz mysłowickiej fundacji "Pomoc Szkole", w Jaworznie powstała spółdzielnia socjalna "Kontrakt", w której pracę mogą znaleźć osoby borykające się z różnymi problemami życiowymi.

- Jedną z przyczyn bezdomności jest brak pracy, stąd wzięła się idea, aby pod egidą stowarzyszenia powstała spółdzielnia socjalna, która stanowi szansę na zapewnienie wielu miejsc pracy. Chcemy zająć się aktywizacją zawodową osób korzystających z pomocy stowarzyszenia, tak, by sytuacja życiowa, w jakiej znaleźli się z przyczyn losowych uległa poprawie - wyjaśnia prezes stowarzyszenia "Dom pod Jaworem" Dariusz Flesiński. - Poprzez szereg działań podejmowanych przez Stowarzyszenie chcemy zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób bezdomnych, pomóc w wychodzeniu z nałogów, dać szansę na powrót do normalnego życia.

Jako pierwsi, dzięki spółdzielni, zajęcie znaleźli trzej mężczyźni zajmujący się pracami remontowo-budowlanymi w lokalach na Osiedlu Stałym, które stowarzyszeniu do modernizacji przekazało Miasto, by w przyszłości powstały tam mieszkania chronione. Inna podopieczna Stowarzyszenia zajmuje się z kolei dbaniem o czystość na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych na Pszczelniku. Ostatnim realizowanym projektem jest natomiast założenie działalności polegającej na produkcji drewna kominkowego. "Fabryka" już powstaje w Ciężkowicach, na nieruchomości, którą stowarzyszenie otrzymało od Gminy. Także tutaj pracami remontowymi, a potem całą produkcją zajmą się bezdomni mężczyźni.

- Stowarzyszenie z pełnym zaangażowaniem i wyjątkowym poczuciem misji wspiera MOPS w zakresie pomocy osobom bezdomnym i uzależnionym od alkoholu - podkreśla dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Czesław Smalcerz. - Wspólnie opracowaliśmy nowatorski plan zabezpieczenia podstawowych potrzeb, a także stworzenia możliwości i szans na uzyskanie samodzielności życiowej przez osoby doświadczające bezdomności.

Oprócz współpracy z MOPS-em, Stowarzyszenie korzysta także ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy oraz cały czas stara się pozyskać dodatkowych partnerów.

- Nieustannie staramy się poszerzać naszą ofertę, a przez to doprowadzić do aktywizacji jak największej liczby osób potrzebujących pomocy - tłumaczy prezes Flesiński. - Aplikujemy o środki unijne, rozmawiamy z lokalnymi firmami, jesteśmy otwarci na każdą formę wsparcia z zewnątrz!

Osoby chcące skorzystać z oferty "Domu pod Jaworem" lub wesprzeć go w działaniach, mogą kontaktować się z prezesem Dariuszem Flesiński pod numerem tel. 510 135 407 lub mailowo pod adresem - stowarzyszeniedompodjaworem@gmail.com, a także odwiedzić siedzibę stowarzyszenia przy ul. Dwornickiego 7. Bieżące informacje z życia stowarzyszenia można także śledzić na facebookwym profilu "Domu" - https://www.facebook.com/pages/Dom-pod-jaworem/389848681189622?sk=timeline.

ObrazekObrazekObrazek