Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

71. rocznica Powstania Warszawskiego

31 lipca 2015, 09:00

1 sierpnia 1944 r. Powstańcy chwycili za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej i swoim otwartym wystąpieniem obronić wolność Polski. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić, była cząstką ceny za niepodległość, jaką możemy cieszyć się teraz. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddajmy cześć bohaterom tamtych dni.

Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Godzina "W" - 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 - była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze Armii Krajowej pochodzący niemal z wszystkich regionów Polski.

Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch powstania, w rocznicę godziny "W", w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Zwracamy się do Państwa z apelem, aby 1 sierpnia o godz. 17.00, na minutę zamarł ruch w całym mieście. Towarzyszyć temu powinno włączenie klaksonów samochodowych. Dzień ten można także uczcić wywieszeniem flag narodowych w oknach.

Pokażmy, że pamiętamy!

***

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK, generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk. Poległo w nich ok. 10 tys. powstańców, 7 tys. uznano za zaginionych, 5 tys. było rannych. Zginęło także około 150 tys. ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież oraz ogromna większość warszawskiej inteligencji. Po kapitulacji miasto zostało niemal całkowicie zniszczone.

Obrazek