W tym tygodniu odbyło się dodatkowe posiedzenie zespołu ds. budżetu obywatelskiego dla dzielnicy Bory, który już wcześniej opiniował wnioski mieszkańców złożone do przyszłorocznej edycji JBO. Komisja pierwotnie pozytywnie zaopiniowała 2 z 5 złożonych wniosków, a pozostałe trzy odrzuciła, zarzucając im błędy formalne.
Wnioski, które komisja dopuściła do oceny merytorycznej na pierwszym posiedzeniu 3 sierpnia br. to projekt Pana Pawła Bańkowskiego - „Budowa miejsc parkingowych przy Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie - Bory” oraz projekt Pani Anny Furman - „Strefa aktywności ruchowej” - Rozszerzenie infrastruktury rekreacyjno – sportowej w „Dolinie Młodości - rodzinnym placu zabaw z siłownią zewnętrzną” oraz okolicy „Skate - Parku” w Jaworznie Bory poprzez zakup i montaż elementów siłowni zewnętrznej.
W przypadku pozostałych dwóch wniosków członkowie komisji zakwestionowali zamieszkanie pomysłodawców, a w trzecim przedmiot i zasadność zgłoszonego do realizacji zadania we wskazanej lokalizacji.
Zespół składający się z pracowników urzędu, radnych oraz przedstawicieli mieszkańców został powołany do oceny wniosków pod kątem formalnym. Na tym etapie badana jest kompletność wniosków, terminowość złożenia, kwoty zadań w stosunku do puli przeznaczonej na obszar, ale nie przedmiot. O tym czy zadanie jest zasadne i możliwe do realizacji zadecyduje opinia właściwego wydziału - mówi Ewa Sidełko-Paleczny.
Członkowie Zespołu wycofali się ze swojej pierwotnej decyzji w przypadku wniosku Pana Adama Soski pn. „Profilaktyczna ścieżka zdrowia i rekreacji - Słoneczne Bory”, nie zmienili swojego zdania w przypadku dwóch wniosków: Pana Rafała Polańskiego, Nikodema Motyki pn. „Modernizacji boiska sportowego na Borach” oraz Pani Jolanty Rośko, Daniela Liszki, Anny Szymanek pn. „Wykonania trójtorowej bieżni lekkoatletycznej i rozbiegu do skoku w dal przy Szkole Podstawowej nr 14 w Jaworznie”. Decyzja ta spotkała się z protestami wnioskodawców.
Takie działanie członków zespołu wg Przewodniczącej, Ewy Sidełko-Paleczny było niezasadne i nieuprawnione. 19 sierpnia br. zwołano dodatkowe posiedzenie komisji, na którym Przewodnicząca zaproponowała ponowną weryfikację odrzuconych wniosków pod kątem formalnym. Na tym posiedzeniu zespół zapoznał się z dodatkową dokumentacją potwierdzającą zamieszkanie wnioskodawców w obszarze, stanowiskiem pomysłodawców w tej sprawie oraz opinią prawną. Dodatkowo wyjaśniono, iż intencją rozszerzenia wniosku o „pozostałych pomysłodawców” było umożliwienie wskazania jako pomysłodawców kilku osób, z których przynajmniej jedna będzie z obszaru konsultacyjnego (wariant dzięki, któremu we wniosku można wskazać więcej niż jednego pomysłodawcę został zgłoszony przez mieszkańców w trakcie debat publicznych nad kształtem tegorocznych zasad do budżetu obywatelskiego). Jednak pomimo twardych dowodów i opinii, w wyniku głosowania zespół ponownie zdecydował o odrzuceniu wniosków z przyczyn formalnych.
W protokole z posiedzenia znalazł się jednak zapis, który daje szansę wnioskodawcom i mieszkańcom, aby ich projekty mogły podlegać procedurze głosowania. Przewodnicząca poinformowała członków zespołu, iż pomimo negatywnej oceny powyższe wnioski nie zawierają braków formalnych i są zgodne z przyjętą procedurą, stąd też w piśmie do Prezydenta Miasta, informującym o rozstrzygnięciu komisji, zawnioskuje o przekazanie wniosków do zaopiniowania pod względem merytorycznym.