Nowy układ technologiczny na rozruchu

15 września 2015, 09:20

Po zakończeniu prac związanych z hermetyzacją osadnika wstępnego oraz po gruntownym remoncie "starej" części reaktora biologicznego, nastał czas rozruchu całego układu oczyszczalni Jeleń Dąb. Początkiem września ścieki z osadnika wstępnego trafiły już nie tylko do nowo wybudowanego reaktora biologicznego, ale także do świeżo wyremontowanej "starej" części, która po blisko 15 latach została gruntownie odnowiona.

- Modernizacja "starego" reaktora biologicznego, obejmowała wyczyszczenie, naprawę i uszczelnienie powłok betonowych. Następnie zamontowano całkowicie nową instalację natleniająca i rozprowadzającą ścieki, co umożliwiło włączenie reaktora w cały układ oczyszczania ścieków - wyjaśnia Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Nowe wyposażenie reaktora to sprawniejsze oczyszczanie ścieków.

Oprócz kończących się prac na oczyszczalni, cały czas prowadzone są roboty budowlane na terenie przepompowni Siłownia II, jak również prace związane z przebudową sieci wodociągowej w rejonie ulic Obrońców Poczty Gdańskiej oraz Pionierów. Ku końcowi zmierza również przebudowa sieci wodociągowej na osiedlu Stałym w Jaworznie. Prace te potrwają do  końca października 2015 roku.

W ramach II fazy jaworznickiego Projektu poza modernizacją oczyszczalni oraz wyżej wymienionymi pracami, za ponad 9 mln zł wybudowano 14 km nowej kanalizacji sanitarnej dla blisko 500 posesji w dwóch dzielnicach, tj. Bory i Warpie. Wszystkie powyższe zadania są częścią II fazy unijnego Projektu "Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna". Wartość tego projektu to 72,3 mln zł, z czego 36,9 mln zł pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.