Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Pamięci Lotników Polskich

20 września 2015, 19:20

W niedzielę, 20 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym odbyły się uroczystości upamiętniające 97. rocznicę Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Wrześniowe obchody połączone były m.in. z festiwalem modelarskim, wykładami oraz spotkaniem pokoleń na jaworznickim rynku. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej.

Podczas uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym, do Kaplicy Lotników wniesiono urnę z wodą z Kanału La Manche i Morza Północnego. W tych wodach spoczywają polegli bohaterscy lotnicy polscy Sił Powietrznych na Zachodzie. Woda, którą umieszczono w urnie została pobrana przez ORP "MEWA" Inspektoratu Marynarki Wojennej RP. Na zakończenie Mszy Św. odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową kpt. pil/obs. Stanisława Pietruskiego. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Paweł Silbert wraz ze swoim zastępcą Dariuszem Starzyckim, a także syn kpt. Pietruskiego wraz z rodziną.

Podczas Mszy zastępca prezydenta Dariusz Starzycki odczytał list Szefa Gabinetu Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego: "Męstwo, ofiarność i kunszt lotniczy Polaków, którzy walczyli w bitwie o Anglię, to jedna z najchlubniejszych kart w dziejach polskiego oręża (...). Pięknym tego świadectwem jest Kaplica Lotników w tej świątyni. Od dzisiaj widnieć tu będzie tablica pamiątkowa, poświęcona wybitnej postaci polskiego lotnictwa wojskowego. Kapitan pilot Stanisław Pietruski stanął do służby ojczyźnie już we wczesnych latach młodości, w szeregach Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Podczas zmagań o kształt polskich granic latał na samolotach z biało-czerwona szachownicą, dokonał pierwszego w historii rodzącego się polskiego lotnictwa zestrzelenia przeciwnika. W latach drugiej wojny światowej służył w siłach powietrznych na Zachodzie, w dywizjonach polskich w Anglii i na Bliskim Wschodzie. Składamy hołd temu gorącemu patriocie, dzielnemu żołnierzowi i znakomitemu lotnikowi, odznaczonemu orderem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Oddajemy cześć wszystkim lotnikom, broniącym naszej niepodległości i pomnażającym sławę polskich skrzydeł. Ich patriotyczne poświęcenie jest dzisiaj dla nas zobowiązaniem i inspiracją. Cześć Ich pamięci!".

Następnie zgromadzeni na rynku mieszkańcy mogli posłuchać występu Orkiestry Wojskowej. Na zakończenie złożono kwiaty pod Tablicą mjr. pil Karola Pniaka. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej. Uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek