76. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

25 września 2015, 12:16

27 września w całym kraju obchodzona jest rocznica Powołania Polskiego Państwa Podziemnego. 76 lat temu w oblężonej Warszawie powstała organizacja - Służba Zwycięstwu Polski, która zapoczątkowała budowę Polskiego Państwa Podziemnego. Pamięć o dawnych bohaterach uczczono także w Jaworznie, gdzie w Sali Teatralnej Teatru Sztuk odbyła się uroczystość rocznicowa.

Na uroczystą galę przybyły władze miasta, reprezentowane przez I Zastępcę Prezydenta Jaworzna - Dariusza Starzyckiego i Sekretarz Miasta - Ewę Sidełko - Paleczny, młodzież z jaworznickich szkół, ale przede wszystkim goście najważniejsi - kombatanci, a wśród nich Stanisław Nowakowski - żołnierz formacji zbrojnych Armii Krajowej Podziemnego Państwa Polskiego działających w Jaworznie oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Jaworznie.

Podczas uroczystości odczytano referat por. Stanisława Nowakowskiego, a następnie zgromadzeni obejrzeli program artystyczny pt. "Polakiem trzeba się urodzić..." w wykonaniu młodzieży z CK Teatr Sztuk w Jaworznie. Po oficjalnej części, jaworzniccy harcerze obecni na uroczystości w Teatrze Sztuk złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości.

***

27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa - Służba Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach - nie tylko - II wojny światowej. Obok pionu wojskowego - Armii Krajowej - i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament - Rada Jedności Narodowej, a zwłaszcza rozległa, obejmująca cały obszar Rzeczypospolitej i obie okupacje, działalność Delegatury Rządu na Kraj. To ona stworzyła ogromny, nie mający odpowiednika nigdy i nigdzie aparat rzeczywiście Polskiego Państwa Podziemnego - od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, aż po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa.

Więcej informacji o Polskim Państwie Podziemnym można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej - www.pamiec.pl

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek