Dzień Czystego Powietrza

3 listopada 2015, 10:40

Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Jednak mimo iż większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że czyste powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie, często sami przyczyniamy się do jego zanieczyszczania. Powoduje to niestety, że Polska należy do krajów, w których powietrze jest najbrudniejsze. Aby podnosić świadomość społeczną dotyczącą tak zwanej „niskiej emisji” Fundacja ARKA zaprasza na obchody Dnia Czystego Powietrza, który swoją odsłonę będzie miał także w Jaworznie.

Czyste powietrze to dobrze natleniona krew, lepsze samopoczucie, więcej energii, znaczne ograniczenie chorób układu oddechowego i krwionośnego. To zdrowa gleba, na której uprawiamy warzywa, owoce i zboże i czyste środowisko naturalne, w którym żyjemy. Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na ziemi - oddychamy nim nie tylko my lecz także zwierzęta i rośliny!

Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy ciągle to nowych fabryk czy zakładów przemysłowych, nasze powietrze wiele straciło na swojej czystości. Co gorsze, niektórzy ludzie dokładają się do zanieczyszczenia powietrza, paląc w swoim własnym domu śmieci, które miast do kotła, powinny trafić do sortowni, a następnie być poddane recyklingowi! Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak groźna dla nas i dla środowiska jest tzw. „niska emisja”, powodowana właśnie poprzez spalanie śmieci w domowych piecach!

- Podczas gdy spalanie odpadów w profesjonalnych spalarniach śmieci następuje w bardzo wysokich temperaturach, co unieszkodliwia wiele szkodliwych związków chemicznych, powstałych w tym procesie, spalanie śmieci w domowych piecach powoduje uwolnienie do powietrza setek trujących, toksycznych substancji tj. metali ciężkich, tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru, dioksyn i furan, których systematyczne wdychanie może nawet doprowadzić do nowotworów układu oddechowego! Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 45 tysięcy Polaków - informują pomysłodawcy Dnia Czystego Powietrza z Fundacji „ARKA”.

W organizację Dnia Czystego Powietrza, Fundacja ARKA stara się zaangażować także placówki oświatowe. W tym roku, w ramach 11. edycji kampanii, do akcji przystąpiły również szkoły z terenu naszego miasta. W czwartek - 5 listopada, uczniowie przejdą na jaworznicki rynek aby o godz. 12.00 wziąć udział w ekologicznym happeningu, na który zapraszamy wszystkich mieszkańców!

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie: www.fundacjaarka.pl.