Centrum Integracji Transportu w Jaworznie

6 listopada 2015, 14:01

Centrum przesiadkowe w śródmieściu zyska nowe oblicze. Na miejscu ciasnych wiat przystankowych pojawią się przestronne obiekty, chroniące przed upałami i deszczem. Ponadto teren Centrum Integracji Transportu Jaworzno w którego skład wchodzi przebudowywany teren, będzie oznakowany dla osób niedowidzących i niewidzących. Zainstalowany zostanie również system dynamicznej informacji pasażerskiej.

- Projekt zagospodarowania obszaru przy Placu Górników polega na przebudowie i rozbudowie funkcjonalności kompleksu przystanków przesiadkowych komunikacji publicznej do zintegrowanego węzła przesiadkowego - tłumaczy Grzegorz Cyran, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

W ramach Centrum Integracji Transportu Jaworzno powstaną dwa kompleksy dużych wiat - po stronie północnej - z zapleczem, salonikiem prasowym i kawiarenką oraz toaletami. Po stronie południowej z punktem usługowym. Wiaty zapewniać będą pełną ochronę m.in. przed deszczem.

- Krawędź dachu umieszczona będzie nad zatokami autobusowymi umożliwiając wejście do pojazdu bez narażania się na deszcz. Dach tej wiaty będzie tzw. zielonym dachem. Ma to na celu obniżenie temperatury pod wiatą w upalne dni i redukcję presji środowiskowej – mówi Grzegorz Cyran. - Wiata po stronie południowej zapewniać będzie ochronę przed deszczem i wiatrem. Będzie również umieszczona nad krawędzią zatoki.

Teren CITJ będzie oznakowany dla osób niedowidzących i niewidzących. Zainstalowany zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej, w tym informacji o przesiadkach w miejscach docelowej podróży autobusów międzymiastowych lub tramwaju do dworca w Szczakowej.

Parking dla rowerów "Bike and Ride”

Na miejscu istniejącego parkingu samochodowego na Placu Górników powstanie parking dla rowerów - Bike & Ride, który przeznaczony będzie dla 180 jednośladów. - Będzie to kompleks zadaszony i monitorowany. Wyposażony w zaplecze socjalne oraz prawdopodobnie powierzchnię handlową - dodaje naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich. Tego typy rozwiązanie ma umożliwiać dojazd do CITJ rowerem i bezpieczne pozostawienie go w celu kontynuacji podróży autobusem.

Podziemny parking przy hali

W ramach przebudowy Centrum Integracji Transportu Jaworzno nowy wygląd zyska również parking zlokalizowany przy Hali Widowiskowo - Sportowej. Poziom obecnego parkingu zostanie obniżony, tak by umożliwić powstanie nad nim zielonego dachu. Na jego stropie zostanie wytworzona przestrzeń publiczna w formie zieleńców.

ObrazekObrazek