Lokale gminne z bonifikatą

22 października 2012, 09:32

Osoby, które mieszkają w tzw. "resztkowym zasobie" gminy i regularnie opłacają czynsz będą miały szansę na wykup lokali z 80-procentową bonifikatą. Z takiej okazji będzie mogło skorzystać aż 81 rodzin. Na najbliższej sesji zdecydują o tym radni.

Po przeprowadzonej analizie okazało się, że w 85 Wspólnotach Mieszkaniowych występuje tzw. "resztkowy zasób" gminy. Oznacza to, że w budynkach zarządzanych przez wspólnoty znajdują się tylko jedno lub dwa mieszkania komunalne - w 34 wspólnotach dwa lokale, a w 51 - jeden lokal.

- Za podjęciem decyzji o ich sprzedaży przemówiły względy natury organizacyjnej i ekonomicznej - tłumaczy prezydent Paweł Silbert. - Z punktu widzenia organizacji pracy Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych – jako zarządcy lokali gminnych, ich rozproszenie powoduje znaczne utrudnienia w obsłudze administracyjnej oraz ewidencyjno-księgowej. Dlatego zdecydowałem, by dać szansę na wykup tych właśnie mieszkań z 80-procentową bonifikatą.

Do mieszkańców zostało już wysłane pismo z informacją o możliwości i zasadach wykupu zajmowanych przez nich lokali. Jednak by móc starać się o wykup mieszkania po tak atrakcyjnej cenie trzeba spełnić łącznie kilka warunków. Najemcy muszą posiadać aktualną umowę najmu, a także nie zalegać z płatnościami. Dodatkowym wymogiem jest jednorazowa wpłata pozostałej do zapłaty części ceny lokalu oraz pierwszej opłaty za oddanie w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie gminnym. W przypadku, gdy w budynkach wspólnot własnością gminy są dwa lokale, 80-procentowa bonifikata będzie udzielana tylko w przypadku jednoczesnej sprzedaży obu mieszkań.

W 85 wspólnotach, które były przedmiotem analiz, znajdowały się również lokale będące pustostanami oraz takie, w których prowadzone jest postępowanie o eksmisję. Do tych najemców nie była kierowana informacja o możliwości nabycia lokalu.