Z analizy powstającego cały czas Studium Transportowego wynika, że jaworznianie, podobnie jak większość mieszkańców województwa śląskiego, preferują poruszanie się rowerami i autobusami. Tylko co czwarty ankietowany, jako swój główny środek transportu wskazuje samochód. Pokazuje to wyraźnie, że także codzienni użytkownicy dróg stawiają na rozwój komunikacji publicznej i systemu dróg dla rowerów.
W jednym z rozdziałów Studium Transportowego - w pytaniach dotyczących zachowań komunikacyjnych - ankieterzy zapytali mieszkańców ośmiu miast - Jaworzna, Sosnowca, Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina, Wojkowic i Sławkowa - o ich preferencje komunikacyjne. Pytanie zostało sformułowane w następujący sposób:
Za rozwojem jakiego typu komunikacji jesteś?
- komunikacja publiczna
- system dróg dla rowerów
- komunikacja indywidualna (samochodowa)
Można było wybrać dwie opcje - jako swój pierwszy i drugi wybór.
Wyniki pokazują, że coraz częściej ludzie są skłoni do przesiadania się na ekologiczne formy transportu i w perspektywie najbliższych lat są skłonni do zrezygnowania z samochodów osobowych, jako głównego środka komunikacji. W pierwszym wyborze transport publiczny i rowery mają łącznie 73,7 % (w tym 77 % dla komunikacji zbiorowej i 23 % dla DDR). W drugim wyborze przewaga jest nieco mniejsza - 65,3 % (w tym 60 % wskazań dla rowerów). Samochody mają odpowiednio - w pierwszym wyborze 26,3 % w drugim 34,7 %.
Podsumowując, z uśrednionych wartości ankiety wynika, że aż 70 % mieszkańców zainteresowanych jest rozwojem komunikacji zbiorowej i systemu dróg rowerowych, tylko 30 % - rozwijaniem możliwości jeżdżenia samochodami.