Jaworzno na wysokich pozycjach

3 grudnia 2015, 16:24

fot. © Kurhan - Fotolia.com

Tegoroczne wydanie "Diagnozy społecznej", przygotowanej pod redakcją profesora Janusza Czapińskiego i profesora Tomasza Panka, po raz kolejny pokazało, że jaworznianie wciąż są zadowoleni z jakości życia i mogą czuć się bezpiecznie w swoim mieście. Na taki stan główny wpływ mają niski poziom stresu i brak patologii. Mieszkańcy ocenili także, że nie mają powodów do denerwowania się na decyzje władz miasta.

Głównym wskaźnikiem ujętym w "Diagnozie", na który składało się wiele poszczególnych elementów prezentowanych w dokumencie, była "jakość życia". Spośród dużych miast branych pod uwagę w raporcie, Jaworzno zostało sklasyfikowane w tej kategorii na 11 miejscu. Przed nami znalazł się Gliwice, Toruń, Warszawa, Poznań i Kraków, z kolei na niższych pozycjach są m.in. Sosnowiec, Ruda Śląska, Katowice, Wrocław czy Bielsko-Biała. Tabelę 28 miast zamykają Opole i Kielce. Ogólny wskaźnik jakości życia w próbie panelowej 2013-2015 w przekroju większych miast, plasuje Jaworzno na wysokiej 9 pozycji.

Z diagnozy wynika, że Jaworzno jest miastem, w którym występuje najmniej patologii spośród wszystkich samorządów objętych badaniami. Mieszkańcy wykazują również wysoki poziom dobrostanu fizycznego. W obu tych kategoriach Jaworzno zostało sklasyfikowane na 1. miejscu co oznacza m.in., że poziom patologii jest w naszej społeczności najmniejszy. Nieco niżej jaworznianie ocenili swój dobrostan psychiczny w grupie 28 dużych polskich miast (13. miejsce) i kapitał społeczny (10. miejsce), a także stres życiowy (7. miejsce), poziom cywilizacyjny (19. miejsce), dobrostan społeczny (20. miejsce) oraz dobrobyt materialny (10. miejsce).

Jak czytamy w Diagnozie Społecznej: "W kilku miastach zwiększył się zdecydowanie poziom zadowolenia mieszkańców (Gliwice, Gdańsk, Szczecin, Katowice, Radom, Lublin, Łódź, Jaworzno, Bytom); w większości pozostałych satysfakcja z miejsca zamieszkania nie zmieniła się lub spadła".

Jaworzno jest też miastem, w którym decyzje i działania władz najmniej denerwują mieszkańców. Takie zdenerwowanie wśród jaworznian wyraziło tylko 1,2 % respondentów i jest to najlepszy wynik spośród wszystkich badanych samorządów. Dla porównania najmniej zadowoleni ze swoich przedstawicieli są mieszkańcy Częstochowy, tam działania władz denerwują aż 16,9 proc. społeczności lokalnej (str. 194).

Z pełnym opracowaniem pn. "Diagnoza Społeczna 2015 - Warunki i Jakość Życia Polaków" można zapoznać się TUTAJ.