Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Architekt Jaworznickiej Rzeczywistości

14 grudnia 2015, 11:52

Aby przybliżyć całej Polsce postać Zdzisława Krudzielskiego – wywodzącego się z Krakowa przemysłowca działającego na terenie Jaworzna, który znacząco przyczynił się do rozwoju naszego miasta, edukacji, a także zafundował ważne obiekty użyteczności publicznej, młodzież Gimnazjum nr 2 brała udział w projekcie pn. „Architekci naszej rzeczywistości". W ubiegłym tygodniu, w placówce odbyło się spotkanie wieńczące realizację tego przedsięwzięcia.

Projekt „Architekci naszej rzeczywistości” realizowany był przez Fundację Banku Zachodniego WBK, a jego partnerem merytoryczny było Muzeum Historii Polski. Głównym celem przedsięwzięcia było odkrycie i przywrócenie pamięci o historycznych postaciach z całej Polski, które w swoich lokalnych społecznościach, miastach i całym kraju pozostawiły po sobie trwały ślad, mając wpływ na środowisko, w którym żyli, działali, tworzyli – a jednocześnie są to osoby, które zostały zapomniane lub których osiągnięć nie doceniono.

- Tak niewiele dziś między nami ludzi, którzy pragną być, a nie mieć. Ludzi, którzy potrafią poświęcić swoje szczęście dla szczęścia innych. To dlatego właśnie postanowiliśmy starszym pokoleniom przypomnieć a młodym przedstawić postać Zdzisława Krudzielskiego - inżyniera, którego w żaden sposób nie łączyło nic z jaworznicka ziemią, a który tej ziemi i jej mieszkańcom poświęcił najlepsze lata swojej kariery - tłumaczą pomysłodawcy udziału w projekcie - dyrektor Gimnazjum nr 2 Beata Kadela oraz nauczyciele Robert Szafran i Michał Ciołczyk.

Do projektu zgłoszonych zostało ok. 170 prac z całej Polski, a uczniowie Gimnazjum nr 2, z pracą zatytułowaną "Zdzisław Krudzielski jako architekt industrialnej i społecznej rzeczywistości jaworzańskiej" znaleźli się w najlepszej 16. Dzięki temu projekt jaworznickiej młodzieży został doceniony i wydany w formie publikacji on-line. W ramach podsumowania projektu, jego realizatorzy zorganizowali spotkanie, na które zaproszeni zostali Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek i wnuk Zdzisława Krudzielskiego - Piotr Górski. Uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie przedstawili zebranym kolejne fazy konkursu oraz innowacyjne pomysły, które przygotowała zainspirowana swoim bohaterem młodzież. Goście natomiast wspominali postać wybitnego mieszkańca naszego miasta. Piotr Górski w bardzo osobisty sposób opowiadał o swoim dziadku, natomiast prezydent Kaczmarek wspomniał swoje pierwsze zetknięcie z osobą inżyniera.

- Z postacią Zdzisława Krudzielskiego spotkałem się dopiero jako dorosły człowiek, czytając jego wspomnienia. Pamiętam jak wielkie zrobiły one na mnie wrażenie. Inżynier Krudzielski to postać bardzo zasłużona dla Jaworzna. Do rozwoju miasta przyczynił się nie tylko zawodowo, lecz poświęcił temu także swoje życie osobiste. Był twardo stąpającym po ziemi biznesmenem, a jednocześnie w swoim życiu kierował się sercem i szacunkiem do drugiego człowieka. Na pewno warto poznać tą niezwykłą postać bliżej - mówi prezydent Tadeusz Kaczmarek.

Więcej informacji na temat całego projektu można znaleźć na stronie - architekcinaszejrzeczywistosci.pl, natomiast publikację na temat Zdzisława Krudzielskiego można przeczytać TUTAJ.
 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek