Mimo że Regionalny System Ostrzegania działa już w Polsce od roku, ciągle wiele osób nie wie, w jaki sposób szybko pozyskać informacje na temat lokalnych zagrożeń lub o sytuacji na drogach. Tymczasem, m.in. dzięki stworzonej aplikacji mobilnej, wiadomości takie można znaleźć bezpośrednio na ekranie swojego telefonu. Poniżej przypominamy, jak działa RSO.
Komunikaty w ramach RSO tworzone są przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ostrzeżenia pojawiają się:
- na stronach internetowych urzędów wojewódzkich,
- dla województwa śląskiego komunikaty udostępniane są pod adresem:http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/rso.html
- w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
- w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
W telewizorze
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Warunkiem odbioru komunikatów jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa). W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.
W komórce
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
- Aplikacja na system Android - do pobrania pod tym linkiem
- Aplikacja na system Apple - IOS do pobrania pod tym linkiem
- Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod tym linkiem.
Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.
Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pogrupowane zostały w następujące kategorie:
- Poradnik obywatela;
- Alarmowanie i ostrzeganie;
- Ewakuacja;
- Pożary;
- Powodzie i podtopienia;
- Skażenia, epidemie, zatrucia;
- Pogodowe zjawiska ekstremalne;
- Terror;
- Bezpieczny wypoczynek;
- Zagrożenia naturalne i techniczne.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.