Regionalny System Ostrzegania

5 lutego 2016, 12:12

Mimo że Regionalny System Ostrzegania działa już w Polsce od roku, ciągle wiele osób nie wie, w jaki sposób szybko pozyskać informacje na temat lokalnych zagrożeń lub o sytuacji na drogach. Tymczasem, m.in. dzięki stworzonej aplikacji mobilnej, wiadomości takie można znaleźć bezpośrednio na ekranie swojego telefonu. Poniżej przypominamy, jak działa RSO.

Komunikaty w ramach RSO tworzone są przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ostrzeżenia pojawiają się:

• na stronach internetowych urzędów wojewódzkich,
  • dla województwa śląskiego komunikaty udostępniane są pod adresem:http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/rso.html
  • w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
  • w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Warunkiem odbioru komunikatów jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa). W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W komórce
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pogrupowane zostały w następujące kategorie:

• Poradnik obywatela;
  • Alarmowanie i ostrzeganie;
  • Ewakuacja;
  • Pożary;
  • Powodzie i podtopienia;
  • Skażenia, epidemie, zatrucia;
  • Pogodowe zjawiska ekstremalne;
  • Terror;
  • Bezpieczny wypoczynek;
  • Zagrożenia naturalne i techniczne.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.