Nowe okręgi we wtorek

25 października 2012, 15:58

Na najbliższy wtorek została przełożona decyzja w sprawie nowego podziału miasta na okręgi wyborcze. Prezydent Paweł Silbert, podczas dzisiejszych obrad Rady Miejskiej, zaproponował wspólne wypracowanie projektu uchwały przez wszystkich radnych.

Do prac przy podziale gminy na nowe okręgi wyborcze zobligowała samorządy nowelizacja ustawy o kodeksie wyborczym. Prezydent zaproponował radnym, by dotychczasowe cztery okręgi wyborcze zastąpić trzema, w całkiem nowym kształcie.

Prezydent przekonywał, że przedstawiony przez niego projekt gwarantuje zachowanie właściwych proporcji pomiędzy ilością wybieranych radnych, a ilością osób zamieszkujących dany okręg. Nowe granice okręgów nie dzieliłyby też osiedli, tak jak miało to miejsce w przypadku Podłęża. Tworząc nowe granice okręgów wzięto też pod uwagę zauważalne wady wcześniejszego podziału, czyli łączenie zabudowy jednorodzinnej z wielorodzinną oraz rozdzielanie integralnych części osiedli.

Projekt nowego podziału miasta wzbudził jednak sporo wątpliwości części radnych opozycji, dlatego prezydent zaproponował, aby w czwartek nie poddawać go pod głosowanie.

- Choć w mojej ocenie projekt jest dobrze przygotowany proponuję, aby nowy podział miasta na okręgi wyborcze wypracowała cała Rada Miejska - mówił podczas sesji prezydent Paweł Silbert. - Jeśli uda nam się wspólnie wypracować taki projekt, który zapewni zachowanie wszystkich wymogów prawnych, to ten właśnie przedstawię pod głosowanie na wtorkowej sesji.

Radni przyjęli propozycję prezydenta i tuż po zakończeniu obrad wspólnie przystąpili do prac nad nowym podziałem miasta na okręgi wyborcze.

O szczegółach propozycji przygotowanej przez prezydenta możesz posłuchać na ponizszym nagraniu.