Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Metropolia szansą dla młodzieży?

11 lutego 2016, 16:58

Jaworznicka młodzież spotkała się w czwartek - 11 lutego - w Teatrze Sztuk, by wziąć udział w debacie oxfordzkiej pod tytułem "Metropolia szansą dla młodzieży. Transport w Metropolii". Gentelmańskie starcie na argumenty było szansą, by poznać oczekiwania i obawy młodych ludzi dotyczące zachodzących w regionie zmian. Było też popisem świetnego przygotowania się uczniów do dyskusji.

W ramach debaty, przed publicznością złożoną z uczniów jaworznickich szkół oraz przedstawicieli władz miast metropolii oraz wielu miejskich jednostek, o tytułowy temat spierali się licealiści z I i III Liceum Ogólnokształcącego. Czteroosobowe drużyny każdej ze szkół dopiero tuż przed debatą losowały, po której stronie dyskusji staną, dlatego też młodzież musiała w swym arsenale posiadać argumenty zarówno dla "propozycji", jak i "opozycji" zaproponowanej tezy. Wśród poruszanych wątków pojawiły się tematy dotyczące m.in. transportu, edukacji, kultury, inwestorów i nowych miejsc pracy. Zgodnie jednak z tematem debaty, najwięcej czasu poświęcono transportowi publicznemu i temu, jak jego integracja może pomóc rozwojowi regionu oraz młodym ludziom w codziennym funkcjonowaniu.

- Bardzo cieszy mnie wysoki poziom merytoryczny tej debaty - mówi Prezydent Miasta Paweł Silbert. - Jaworznicka młodzież, mimo złożonej tematyki, pokazała jak w rzeczowy i konkretny, a przy tym kulturalny sposób, prowadzić dyskusję. Dobrze, że młodzi ludzie potrafią i chcą zabierać głos w sprawach ważnych nie tylko dla własnego miasta, ale całego regionu. Pokazuje to, że w młodym pokoleniu cały czas wzrasta chęć brania odpowiedzialności za losy własnych miast, województw i całego kraju.

Po gorącej debacie, do której przyłączyli się nawet obserwatorzy, poziom dyskusji oceniło jury w składzie: Prezydent Jaworzna - Paweł Silbert, prof. Robert Tomanek - ekspert ds. transportu, Wojciech Skrzypek - dyrektor biura Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz Anna Ligocka-Żyła - ekspert w dziedzinie debat. Co ważne, sędziowie nie oceniali samych argumentów podnoszonych przez strony sporu, lecz przede wszystkim styl prowadzenia dyskusji, który jak najbardziej powinien odpowiadać "standardom oxfordzkim". Po naradzie jury oceniło, iż lekką przewagę w debacie osiągnęli uczniowie LO III, którzy stali w opozycji do założonej tezy.

- Celem debat oksfordzkich jest włączenie młodzieży do dyskusji, zaangażowanie w działania mające na celu wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego - mówi Wojciech Skrzypek, dyrektor biura GZM. - Chcemy, by debaty oksfordzkie z młodzieżą odbyły się wkrótce w kolejnych miastach GZM. Warto myśleć metropolitalnie i działać lokalnie.

Pomysłodawcą debaty był Górnośląski Związek Metropolitalny, którego przedstawiciele zamierzają podobne dyskusje młodzieży zorganizować także w innych miastach.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek