RE:akcja w depresji

22 lutego 2016, 08:00

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia na zaburzenia związane z depresją cierpi ok. 350 mln ludzi na całym świecie, w tym ok 1,5 mln Polaków. W tym dniu już po raz trzeci rozpocznie się akcja psychoedukacyjna: RE:akcja w depresji - największa tego typu inicjatywa w Polsce, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej depresji, edukacja w zakresie objawów i sposobów jej leczenia oraz zachęcenie do korzystania z profesjonalnej pomocy.

Akcja została zainicjowana w 2013 roku przez wrocławski Ośrodek Psychoterapii i fundację TRZECI BIEGUN, a już w trzecim roku w wydarzeniach związanych z RE:akcją w depresji wzięło udział ponad 2000 osób w dziesięciu miastach Polski.

W Jaworznie wydarzenia są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Centrum Kultury Teatr Sztuk. W ramach wykładów  podejmowana będzie tematyka min. profilaktyki depresji, związku żywienia ze stanami emocjonalnymi, zagrożenia depresji u młodych matek, a także aspektów prawnych ochrony zdrowia psychicznego. Wykłady prowadzone będą przez psychologów, psychoterapeutów Joannę Beker z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Natalię Prostak, dietetyka Martynę Gorczyńską, radcę prawnego Katarzynę Martykę oraz pracowników Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii SELF. Szczególną rolę profilaktyki poprzez sztukę i kulturę, które są wyrazem naszych emocji i przeżyć, przyjęło na siebie Centrum Kultury Teatr Sztuk, organizując szereg wydarzeń stwarzają możliwość aktywizacji osób w różnym wieku.

Z kolei w ramach akcji Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza na cykl wykładów i spotkań warsztatowych, poświęconych zagadnieniom związanym z depresją, które zainaugurujemy 23 lutego br. o godz. 16.30 w sali audytoryjnej Biblioteki Głównej. Podczas pierwszego spotkania przedstawione zostaną dwa tematy: "Maski depresji - nietypowe objawy i przebieg choroby", który zreferuje Dominika Kajdas-Ciupek z Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii SELF oraz "Smak radości i smak smutku - o związku odżywiania z emocjami", który omówi dietetyk Martyna Gorczyńska. Spotkania zainauguruje Maria Materla - Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych.

Więcej na www.reakcjawdepresji.pl

Poniższej szczegółowy harmonogram wydarzeń w Jaworznie.