Dzień Myśli Braterskiej

19 lutego 2016, 21:17

W piątek, 19 lutego - w rocznicę urodzin założyciela skautingu sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony Olave Baden-Powell, Hufiec ZHP Jaworzno im. hm. Stefana Dwornickiego świętował Dzień Myśli Braterskiej. W ramach uroczystości m.in. w Muzeum Miasta Jaworzna została otwarta wystawa "Misja w czasie 100/30/15. Historia jaworznickich harcerzy".

Podczas spotkania w Teatrze Sztuk podsumowano działania związane z kampanią Dnia Myśli Braterskiej oraz wysłuchano koncertu zespołu "Na Szlaku". W trakcie uroczystości, zostały również wręczone odznaczenia i wyróżnienia dla jaworznickich instruktorów.

W grudniu 2015 roku przypadły trzy rocznice związane z bohaterem Hufca ZHP Jaworzno, hm. Stefanem Dwornickim: 100-lecie jego urodzin, 30-lecie śmierci i 15-lecie nadania imienia hufcowi. Z tej okazji jaworzniccy harcerze wzięli udział w propozycjach programowych, które przypomniały im postać druha Dwornickiego.

- Program obchodów rocznic związanych z hm. S. Dwornickim objął okres od stycznia 2015 r. do lutego 2016 r. W tym czasie zuchy, harcerze, wędrownicy, instruktorzy i seniorzy hufca realizowali zadania  o charakterze historycznym, związane z postacią hm. S. Dwornickiego i jaworznickiego harcerstwa - mówi Kinga Jędrzejek, Komendantka Hufca ZHP Jaworzno. - Druga część działań oparta była na tematach bliskich bohaterowi hufca i umożliwiła harcerzom lepsze poznanie Jaworzna, odbycie wędrówek i opracowanie Przewodnika po Jaworznie harcerskim okiem.

W wydarzeniu wzięła udział Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna - Monika Bryl, przedstawiciele PTTK o/Jaworzno, zuchy harcerze, instruktorzy i seniorzy, a także mieszkańcy miasta, związani w przeszłości z jaworznickim harcerstwem.

***

Wystawa w Muzeum Miasta Jaworzna -„Misja w czasie 100/30/15. Historia jaworznickich harcerzy” będzie otwarta do końca marca. Zapraszamy do zobaczenia m.in. bogatych zbiorów kronik, plakietek, odznaczeń, obejrzenia zdjęć archiwalnych druha Dwornickiego, dyplomów, mundurów, chust, sztandarów harcerskich, zapoznania z kalendarium hufca, artykułami prasowymi sprzed lat i innymi eksponatami zgromadzonymi na tę okoliczność.

Odznaczenia i wyróżnienia dla jaworznickich instruktorów:
Srebrny Krzyż "Za zasługi dla ZHP" otrzymała Komendantka Hufca  - hm. Kinga Jędrzejek,
Brązowy Krzyż "Za zasługi dla ZHP" otrzymali: phm. Czesława Bryja, hm. Bolesław Byrczek, phm. Marta Mazur, phm. Adam Zając.
Odznakę "Zasłużony dla Hufca ZHP Jaworzno”  otrzymali: Pwd. Otylia  Majcherek z Harcerskiego Kręgu Seniorów Nr 1 W Jaworznie, dh. Elżbieta  Zając, dh. Danuta Dyląg, dh. Czesława Lis, dh. Janina Janigacz, Sam. Świętosława Wilk - członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów Nr 2 W Jaworznie.
Odznakę instruktorską "Liść Dębu" w stopniu srebrnym otrzymali: phm. Krystyna Skalińska, pwd. Jolanta Guja, phm. Radosław Kałuża, hm. Bolesław Byrczek.
Drużyny otrzymały również Plakietkę „Bohater Hufca” i Plakietkę okolicznościową kampanii "Misja w Czasie 100-30-15".

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek