Mniej okręgów wyborczych

31 października 2012, 11:32

Radni zdecydowali - w Jaworznie będą trzy, a nie jak dotychczas cztery, okręgi wyborcze. Taki podział miasta spowoduje, że zachowana zostanie właściwa proporcja pomiędzy ilością wybieranych radnych a ilością osób, zamieszkujących dany okręg.

Nowe granice okręgów nie będą także dzielić osiedli, tak jak miało to miejsce w przypadku Podłęża. Opierają się na prostych wyliczeniach matematycznych wskazanych w kodeksie wyborczym. Zaproponowany podział jest wynikiem prac przedstawicieli wszystkich klubów radnych.

- Radni mieli możliwość wypowiedzenia się w kwestii granic okręgów wyborczych - mówi prezydent Paweł Silbert. - Przyjęty podział jest więc kompromisem, z którego każdy powinien być zadowolony.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej nowy podział miasta na okręgi przyjęto niemal jednogłośnie. Tylko jeden radny wstrzymał się od głosu.

Największy będzie okręg nr 1 obejmujący Podłęże, Leopold, Gigant, Podwale, Warpie i Śródmieście - aż po Skałkę. Z tego okręgu mieszkańców w Radzie Miejskiej będzie reprezentowało 10 radnych. W skład drugiego siedmiomandatowego okręgu wejdą osiedla Dobra, Pieczyska, Szczakowa, Góra Piasku, Długoszyn, Osiedle Stałe, Dąbrowa Narodowa oraz Osiedle Awaryjne. Okręg nr 3 obejmie Pszczelnik, Jeleń, Bory, Byczynę, Jeziorki, Wilkoszyn, Cezarówkę Górną i Dolną, Koźmin, Ciężkowice i Starą Hutę. Stąd do Rady Miejskiej wejdzie 6 osób.