Dzień Flagi i Święto Konstytucji

2 maja 2016, 10:36

fot. Fotolia.com

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 225. rocznica uchwalenia tego - jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła - będącego godłem Polski i Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.

Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny państwa.

Miejskie uroczystości związane z obchodami 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Po mszy uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 zaprezentują okolicznościowy program pt. "Piękna nasza Polska cała". Po jego zakończeniu zostaną wręczone nagrody laureatom Międzyszkolnego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych, a następnie władze miasta spotkają się z kombatantami.

Szczegółowy program uroczystości:

• godz. 9.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Miasta w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny
  • godz. 10.15 - Przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości; okolicznościowe przemówienia; program artystyczny "Piękna nasza Polska cała" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie; składanie kwiatów pod pomnikiem
  • godz. 11.00 - Wręczenie nagród laureatom Międzyszkolnego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych, zorganizowanego przez Gimnazjum Nr 1 w Jaworznie oraz Urząd Miejski w Jaworznie, Parafię św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, Muzeum Miasta Jaworzna, Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna
  • godz. 11.10 - Spotkanie Prezydenta Miasta z kombatantami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie

Imprezy towarzyszące:

Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie
2 maja godz. 15.00
Majówka "Rodzinne grillowanie" - Park Podłęże

Klub Pod Skałką
2 maja godz. 16.30
Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja - gry, zabawy i konkursy w plenerze