Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zawodowy zawrót głowy

9 maja 2016, 11:16

"Technika wokół nas" to nazwa konkursu, który po raz kolejny został zorganizowany w naszym mieście dzięki staraniom przedstawicieli Centrum Kształcenia Praktycznego i Jaworznickiego Forum Doradztwa Zawodowego, w partnerstwie z Urzędem Miejskim. Konkurs dedykowany był uczniom szkół gimnazjalnych  i na celu miał przede wszystkim rozbudzenie technicznych zainteresowań uczniów, ułatwienie uczniom oceny własnych możliwości i predyspozycji, podkreślenie roli kształcenia zawodowego i przygotowanie do podjęcia decyzji o wyborze zawodu. 

W tym roku konkurs przybrał nieco odmienną, od poprzednich, formę i przeniósł uczestników w realny świat zawodów wielu branż przemysłowych, a wszystkie konkurencje opracowali nauczyciele praktycznej nauki zawodu. W myśl zasady: "Nauka poprzez zabawę", rywalizacja polegała na wykonywaniu zadań praktycznych w pracowniach CKP. W tym celu na potrzeby zmagań uruchomiono pracownie: ręcznej obróbki materiałów, tokarek konwencjonalnych, montażu elektrycznego, montażu elektronicznego, budowlaną i mechaniki pojazdowej.

Do zabawy, która odbyła się 26 kwietnia, zgłosiło się siedem drużyn. Uczniowie reprezentowali jaworznickie gimnazja nr: 3, 4, 5, 6, 9, 10 i 11. W skład team'ów wchodzili zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, a zadaniem każdej drużyny było wykonanie zestawu konkretnych zadań zawodowych w ściśle określonym i precyzyjnie odmierzanym czasie. Zadania należało wykonać zgodnie z załączoną instrukcją pisemną i instruktażem udzielonym przez nauczycieli CKP.

Uczestnicy konkursu zgodnie potwierdzili, że rywalizacja w takiej formie to nie tylko świetna zabawa, ale także ciekawe doświadczenie. Ostatecznie w konkursie zwyciężyła drużyna z Gimnazjum nr 5 - Krzysztof Markiewicz, Przemysław Stachańczyk i Kasper Małek. Bardzo zacięta była walka o drugie miejsce, gdzie o kolejnych stopniach podium zadecydowała dopiero dogrywka. Zwycięsko wyszli z niej uczniowie z Gimnazjum nr 9 - Krzysztof Jasicki, Dawid Sowa i Jakub Janarek, tym samym trzecie miejsce przypadło ekipie reprezentującej Gimnazjum nr 6 - Bartłomiejowi Skwarczyńskiemu, Szymonowi Drozdowi oraz Pawłowi Szydle

Uczniowie ze zwycięskich drużyn otrzymali cenne nagrody, które ufundował Urząd Miejski w Jaworznie. Były to mierniki uniwersalne, głośniki do smartfonów, słuchawki z regulacją basów oraz zestawy oświetlenia rowerowego. Nagrodę dodatkową stanowił puchar przechodni o oryginalnym kształcie, który zgodnie z regulaminem konkursu jest przekazywany kolejnym zwycięzcom. Puchar jest wyjątkowy i unikatowy, ponieważ został zaprojektowany i wykonany przez nauczycieli Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie. Szkoła, której drużyna zwycięży trzy razy z rzędu, otrzyma puchar na własność. Największe szanse na ten sukces ma Gimnazjum nr 5, którego drużyna ma już na koncie 2 zwycięstwa.

Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że  kolejny konkurs "Technika wokół nas" będzie cieszył się takim samym zainteresowaniem, jak jego tegoroczna edycja. Zapraszamy już dziś! 

ObrazekObrazekObrazek