Program "Kompas" rozpoczęty

8 listopada 2012, 15:41

Integracja i aktywizacja społeczności lokalnej, a także umocnienie rodziny i jej zdolności do samodzielnego pokonywania trudności życiowych to główne cele zainicjowanego w Jaworznie programu Rewitalizacji Społecznej Bloków Socjalnych "Kompas". Przedstawiciele policji, straży miejskiej, instytucji pomocy społecznej oraz jednostek miejskich podpisali porozumienie mające zapewnić współpracę i kompleksowość działań. Z ramienia miasta nad realizacją programu czuwać będzie zastępca prezydenta - Dariusz Starzycki.

Programem "Kompas" objęte zostaną osoby i rodziny zamieszkujące bloki socjalne na terenie Jaworzna. Trudne warunki bytowe oraz złożoność problemów dotykających tę społeczność wymagają konkretnych i przemyślanych działań. W realizację programu, oprócz instytucji pomocy społecznej, zaangażowane zostały również m.in. policja, straż miejska oraz Powiatowy Urząd Pracy. Wszystko po to, by zapewnić kompleksowość i interdyscyplinarność planowanych działań.

Docelowym efektem programu będzie poprawienie aktywności społecznej i zawodowej osób zamieszkujących w lokalach socjalnych, zwiększenie samodzielności życiowej i ekonomicznej, a także szansa na zamianę lokalu socjalnego na mieszkanie z innych zasobów.

- Zdecydowana większość rodzin zajmujących lokale socjalne boryka się z brakiem pieniędzy na zabezpieczenia podstawowych potrzeb dnia codziennego. Przyczyny takiej sytuacji są różne: bezrobocie, niskie lub nieregularne dochody, alkoholizm, choroba, samotne wychowywanie dzieci przez jednego z rodziców czy też konieczność spłacania zadłużeń - tłumaczy Dariusz Starzycki, Zastępca Prezydenta Miasta. - Program "Kompas" został zainicjowany z myślą o takich właśnie mieszkańcach. Poprzez aktywną pomoc, dostosowaną do ich realnych potrzeb chcemy zapewnić wsparcie pod względem społecznym, wychowawczym i zawodowym.

Szczególną opieką objęta zostanie młodzież i dzieci. Właściwe działania profilaktyczno -wychowawcze, powierzone będą  pedagogowi - animatorowi. Jego głównym zadaniem będzie przede wszystkim poznanie środowiska i integracja z młodzieżą poprzez łagodzenie i eliminowanie konfliktów wewnątrzgrupowych, rozwijanie wspólnych pomysłów, organizowanie imprez lokalnych np.: rozgrywek sportowych, wystaw prac dziecięcych, występów artystycznych, happeningów, rajdów turystycznych oraz wycieczek. Ma być to również zaufana osoba, która udzieli wsparcia w kryzysowej sytuacji i podejmie interwencję, gdy stwierdzi ze dziecko jest krzywdzone oraz będzie rzecznikiem praw  dzieci i młodzieży, którym pomaga.