Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca 2016, 08:00

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Tegorocznymi hasłami obchodów są: "Krew łączy nas wszystkich" oraz "Dziel się życiem, oddaj krew". Gospodarzem tegorocznego Światowego Dnia Krwiodawcy jest Holandia i holenderska służba krwiodawstwa Sanquin.

- Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Pomagają pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając i zapewniając im wyższą jakość życia, a także stanowią zabezpieczenie złożonych procedur medycznych i chirurgicznych - mówi Katarzyna Domagała z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jaworznie. - Krew odgrywa ważną rolę w kontekście opieki i ratowania życia matek i dzieci oraz w czasie operacji ratunkowych podejmowanych w związku z katastrofami naturalnymi i spowodowanymi przez człowieka.

Tegoroczna kampania ma na celu:

• podziękowanie krwiodawcom za ratujący życie dar krwi i podkreślenie głównego przesłania, że krew łączy nas wszystkich,
  • zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej potrzeby regularnego, nieodpłatnego oddawania krwi i zainspirowanie tych, którzy jeszcze nigdy nie oddawali krwi - zwłaszcza młodych ludzi cieszących się dobrym zdrowiem - aby zaczęli to robić,
  • promowanie i podkreślenie potrzeby dzielenia się życiem poprzez oddawanie krwi,
  • zwrócenie uwagi na działanie służby krwiodawstwa jako służby społecznej i na to jak duże znaczenie ma udział społeczności w zabezpieczeniu odpowiedniej ilości, bezpiecznej i regularnie dostępnej krwi,
  • przekonanie ministerstw zdrowia, aby wyraźnie pokazały, że doceniają oddających regularnie  i nieodpłatnie krew krwiodawców i działają z zaangażowaniem na rzecz pozyskiwania bezpiecznych zasobów krwi i produktów krwiopochodnych pochodzących w 100% od honorowych krwiodawców.