W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców, po raz kolejny w mieście organizowane są bezpłatne badania dla wszystkich, którzy byli lub podejrzewają, że mogli zostać ugryzieni przez kleszcza. Tym razem z pomocy specjalistów będzie mogło skorzystać 400 jaworznian. Ponadto w ramach kampanii "Wtorki dla zdrowia" mieszkańcy będą mogli poddać się darmowym badaniom profilaktycznym, m.in. pomiarowi poziomu cholesterolu, cukru, ciśnienia krwi, wagi i słuchu.
Badania w ramach "Wtorków dla zdrowia" zaplanowano na 20 listopada w godz. od 9.00 do 13.00, w holu hali MCKiS przy ul. Grunwaldzkiej 80. W godz. 9.00-11.00 badany będzie poziomu cholesterolu (na czczo) oraz poziomu cukru, a w godz. 9.00-13.00 wykonywane będą - badanie EKG, pomiar ciśnienia krwi, wagi, BMI, tkanki tłuszczowej oraz badanie słuchu.
Ponadto 20 i 21 listopada w godz. 10.00-17.00 mieszkańcy będą mogli poddać się badaniom krwi w kierunku boreliozy.
- Wiele osób lekceważy fakt ugryzienia przez kleszcza, nie zdając sobie sprawy, jak poważne niesie to za sobą konsekwencje - mówi Dariusz Starzycki, Zastępca Prezydenta Miasta. - Choroba jest bardzo groźna i może ujawnić się dopiero po kilku latach, dlatego już dziś zachęcamy do skorzystania z organizowanych przez miasto bezpłatnych badań.
Badania będzie można wykonać w Laboratorium Górniczego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego (ELVITA) przy ul. Gwarków 1. Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości potwierdzającego zameldowanie na terenie miasta Jaworzna. Badanie jest bezpłatne, natomiast ilość badań jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń! Jeśli jednak liczba 400 próbek badań zostanie wyczerpana w pierwszym dniu badań - nie będzie możliwości wykonania badania 21 listopada.
***
Borelioza nazywana też bywa krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. To wyjątkowo groźne schorzenie przenoszone zazwyczaj przez kleszcze jest jednym z głównych powodów nasilenia się epidemii chorób przewlekłych obserwowanych na całym świecie. Jej przebieg można podzieli na trzy etapy.
Etap infekcji zlokalizowanej:
- rumień wędrujący - w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się rumieniowa zmiana na skórze (często przemieszczająca się obwodowo); występuje nie we wszystkich przypadkach choroby,
- naciek limfocytarny - może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, wygląda jak "banieczka" wypełniona płynem zawierającym borrelie. Wygląd zbliżony do odcisku, lecz występuje w miejscach zazwyczaj nie narażonych na odciski (np. płatki uszu),
- objawy grypopodobne.
Etap infekcji rozproszonej:
- nawracające dolegliwości stawowe,
- objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych,
- zapalenie mięśnia sercowego.
Etap infekcji przewlekłej:
- niedowład, porażenie nerwów obwodowych,
- zaburzenia czucia,
- zaburzenia psychiczne,
- zaburzenia pamięci,
- zanikowe zapalenie skóry,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- przewlekłe zmęczenie.
Więcej na temat choroby na www.borelioza.org